Mary Barraová se nové funkce ujme po Theodoru Solsovi, který bude v radě nadále působit jako nezávislý ředitel. GM roky váhala mezi tím, zda by funkce generálního ředitele a předsedy správní rady měli vykonávat různí lidé, nebo jeden člověk. Na začátku 90. let minulého století firma tyto funkce oddělila. Předchůdce Barraové Dan Akerson je zastával obě.

Barraová svoji pracovní dráhu od samotného začátku spojila právě s General Motors. Do jeho výrobních hal se poprvé dostala v roce 1980 ještě jako studentka koncernové školy GM Institute (nyní nese název Kettering University). Nejprve nastoupila na nižší technickou pozici v divizi Pontiac, kde skoro čtyři desetiletí pracoval její otec. Velká šance na kariérní postup se jí naskytla, když ji společnost zařadila do programu pro „zaměstnance s vysokým potenciálem“. A díky poskytnutému stipendiu mohla získat titul MBA na Stanfordu.

Poté se stala asistentkou tehdejšího výkonného ředitele GM Jacka Smitha, což je tradičně pozice určená pro vycházející hvězdy firmy. Na tomto postu získala široký přehled o tom, jak vlastně koncern funguje a jaké v něm existují vnitřní vazby.

Potom už Barraová po firemním žebříčku stoupala pouze vzhůru. Řídila montážní závod Hamtramck v Detroitu a určitou dobu byla také ředitelkou lidských zdrojů pro celý koncern.

Mary Barraová v čele automobilky stanula v roce 2014 jako první žena v této funkci. Prakticky okamžitě po nástupu se musela potýkat se skandálem s opožděným svoláním milionů aut kvůli potenciálně vadným přepínačům zapalování. Na začátku loňského roku pak skupina akcionářů zpochybnila způsob jejího řízení kvůli tomu, že automobilka nahromadila velké množství peněz v hotovosti. GM s nimi v březnu dosáhla dohody, v jejímž rámci slíbila odkoupit vlastní akcie a zvýšit dividendy. V říjnu pak automobilka oznámila, že v loňském třetím čtvrtletí dosáhla rekordního provozního zisku 3,1 miliardy dolarů.