Firmy už zřejmě do voleb nedostanou možnost úlevy na pojistném či dani za zaměstnávání rodičů malých dětí na částečný úvazek, jak se vláda zavázala v programovém prohlášení a v koaliční smlouvě. Pro zaměstnavatele se sice s daňovou úlevou počítá, ale na náklady za hlídání dětí pracovníků.

Vyplývá to z plánu připravovaných zákonů. Úlevy má upravit zákon o dětské skupině, který se chystá ministryně práce Ludmila Müllerová (TOP 09) předložit kabinetu.

"Další zákony, zejména věcné záměry zákonů už předkládat nebudeme. Stihla by se (do voleb) daňová úleva pouze v případě umísťování dětí do dětských skupin. Jinak plošně ne," potvrdila ministryně.

Zkrácené úvazky považuje za "jeden z hlavních momentů" prorodinné politiky a ke sladění práce a rodiny, podle ní se na ně ale chystané úlevy teď nevztahují. O podpoře částečných úvazků chce Müllerová jednat se zaměstnavateli na tripartitě.

Kroky ke sladění soukromého a pracovního života měl obsahovat zákon na podporu rodiny. Mezi opatření patří třeba právě zvýhodnění zkrácených úvazků pro rodiče či ty, kteří pečují o nemohoucí členy rodiny. Ministerstvo práce mělo obrysy normy původně předložit do konce září. Z plánů předpis ale vypadl. Nestihl by se totiž do voleb připravit a prosadit. Své legislativní záměry po rozhodnutí vlády zredukovaly i ostatní resorty.

 

Kabinet po svém nástupu ve svém programovém prohlášení a v koaliční smlouvě uvedl, že podpoří rozvoj služeb péče o děti a zaměstnávání rodičů, postižených a pečujících lidí.

"Stát uleví firmám na sociálním pojištění 7200 korun ročně za každý částečný úvazek pro rodiče s dětmi do šesti let, zdravotně postižené nebo pro pečující o handicapované," píše koalice ve smlouvě. Podobné vyjádření je v programovém prohlášení vlády. V něm stojí také to, že kabinet podpoří rozvoj firemních školek a dalších možností hlídání.