reklama
reklama
13. 8. 2007 | poslední aktualizace: 13. 8. 2007  08:39

Tvrdá realita - bojte se o své lidi

Martin Denemark
Martin Denemark
manažer redakce HN

Stále víc firem hledá schopné lidi. Buď si vychovají vlastní kádry, nebo přetáhnou vaše lidi.

Obrana může vést po dvou liniích. Buď si řeknete, že vám riziko nevadí, v nejhorším přetáhnete lidi někomu jinému. Nebo se rozhodnete, že pro své lidi vytvoříte podmínky, aby je nenapadlo odcházet. Druhá možnost působí dojmem, že je spojena s investicemi - do mezd, benefitů, prostředí. Ve skutečnosti však může být levnější než účast v přetahování s konkurencí.

Většinu firem škrtí systematizace, která je limituje jak v maximálním počtu pracovníků, tak v objemu peněz na platy a na prémie. Pokud se manažeři pustí do závodu s konkurencí, nejdříve pro několik vyvolených stáhnou volné prostředky. Pokud se investice zdaří, menší kolektiv s několika nadprůměrně placenými pracanty má lepší výsledky než v minulosti.

Také to však může dopadnout jinak: v početně oslabeném týmu se na zbylé řadové zaměstnance přesouvá stále víc práce, kterou vykonávají s vědomím, že jsou zásobárnou pro další propouštění motivované novým náborem. Všeobecná nespokojenost nakonec naleptá morálku i lépe placených zaměstnanců.

Za účinnější a levnější metodu považuji snahu vytvářet příjemné pracovní prostředí pro všechny. Zčásti je toho možné dosáhnout bez investice jediné koruny: šéfové si mohou budovat autoritu nikoli křikem, ale prokazováním své kompetence při práci.

Obdobné je to i s investicemi. Není dobré utrácet miliony za večírky a jiné pozlátko, když lidé pracují v léta nevymalovaných, špatně osvětlených kancelářích, v nichž se odlupují kusy starých špinavých koberců, sedí na polorozlámaných židlích.

Není to nic komplikovaného. Pro šéfy to ale znamená pracovat každý den. A to může být otrava - vždyť shánět nové lidi je potřeba jen občas, když někdo z nespokojených opravdu odejde...

martin.denemark@economia.cz

Autoři: Martin Denemark
reklama
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama