Téma mobilních sítí nové generace 5G, které poslední dobou hýbe celou Evropou kvůli americkému varování před vpuštěním čínských firem do budování těchto sítí, je posuzováno jako otázka národní bezpečnosti jednotlivých států EU. Podle německého experta Jana-Petera Kleinhanse z think-tanku SNV zaměřeného na studium toho, jak technologie proměňují politiku a společnost, by se ale měly 5G sítě posuzovat jako téma technologické konkurenceschopnosti a schopnosti být lídrem vedení ve vývoji technologií.

"V tomto by Evropa mohla najít společnou řeč. Ale dokud to budeme brát jako téma národní bezpečnosti, budou evropské země vždy rozdělené," řekl Kleinhans v rozhovoru pro HN. Vždy budou země, které budou čínskému vábení otevřenější, a jiné naopak budou ostražitější. Evropa podle něj potřebuje jednotný postup v digitální sféře, aby vůbec v globální soutěži mohla hrát nějakou roli.

Obecně Evropa ve vývoji moderních technologií zaostává za USA a Čínou. V 5G sítích má ale dvě želízka v ohni, švédskou firmu Ericsson a finskou Nokiu, které jsou součástí pěti největších dodavatelů síťových prvků mobilních technologií včetně 5G. Další jsou čínské firmy Huawei a ZTE, poslední je jihokorejský Samsung.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se