V Česku v neděli přibylo 305 nových případů koronaviru. Počtvrté od začátku epidemie tak byl denní přírůstek vyšší než 300, naposledy se to stalo 3. dubna. Aktuální nárůst zřejmě souvisí s rozsáhlým testováním na Karvinsku a v těžební firmě OKD. Dosud se v Česku koronavirem nakazilo celkem 11 604 lidí, vyléčilo se jich 7710, obětí je 348. Aktuálně tak v zemi je 3546 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k pondělním 09:00.

Podíl nových případů nákazy k počtu testů byl v neděli v Česku 16,83 procenta. Je to nejvíce od začátku koronavirové epidemie.

Důvodem výrazného nárůstu v posledních dnech je ale především to, že se testuje cíleně v aktuálních ohniscích nákazy, tedy především na Karvinsku. Testů také bylo méně, laboratoře jich provedly 1812.

Denní nárůst nových případů v poslední době zrychluje. Ve čtvrtek přibylo 93 nakažených, v pátek 168 a v sobotu 260. Ještě výraznější je právě nárůst podílu odhalených případů k počtu testů. V pátek to bylo 3,81 procenta, v sobotu 10,33 procenta a v neděli téměř 17 procent. Průměr za posledních sedm dní pak je 5,75 procenta.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se ale nejedná o druhou vlnu epidemie. "Protože my teď provádíme poměrně masivní testování v tom nejpostiženějším regionu, a to je Karvinsko, a to stále tak trvá," řekl v neděli na Primě. Plánované celorepublikové rozvolňování přijatých opatření od 1. července se proto nebude Karvinska týkat.

"Směřujeme všechny síly hygieniků do Moravskoslezského kraje, zejména na Karvinsko. Poslední skokové nárůsty pozitivních případů se opět týkají tohoto lokálního ohniska. Jsou dány zejména masivním testováním kontaktů horníků a bohužel také neukázněností občanů," uvedl v pondělí Vojtěch. Podle něj lidé, kteří evidentně mají příznaky, navštěvují hromadné akce nebo oslavy.

Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové není nutné těžební společnost OKD zcela uzavřít. "Mají nastavená opatření, která by měla dalšímu, ještě masivnějšímu šíření zabránit," řekla. Podle ní je pozitivních asi deset procent testovaných. Při fárání podle ní nejde těsnému kontaktu zabránit, některá opatření ale podle ní byla v provozu porušovaná. 

Většina lidí je bez příznaků, což je podle Rážové dobré pro kapacitu zdravotního systému, ale ne pro zastavení šíření nemoci.

"Očekáváme, že záchyt pozitivních případů bude v následujících dnech klesat," dodal ministr. Podle něj se zvažovala i přísnější opatření, než byla nakonec přijata, například omezení pohybu.

Nakonec stát od úterý na Karvinsku a Frýdecko-Místecku zakáže například návštěvy nemocnic a sociálních zařízení nebo omezí účast na hromadných akcích.

Na hromadných akcích venku i ve vnitřních prostorách bude moci být ve stejný čas nejvýše 100 lidí, případně na stadionech 100 lidí v každém sektoru. Účastníci navíc musí na akcích bez hlediště dodržovat dvoumetrové rozestupy.

Maximálně 100 lidí bude moci být také ve stejný čas na přírodních a umělých koupalištích v těchto regionech. U menších koupališť může být navíc omezení ještě přísnější, protože podle ministerstva může být pouze jeden návštěvník na deset metrů čtverečních plochy v areálu určeném návštěvníkům. Na Karvinsku a Frýdecko-Místecku bude rovněž od úterý v restauracích a dalších provozovnách stravovacích služeb možný prodej v čase od 23:00 do 08:00 pouze výdejovým okénkem.

Ve zdravotnických a sociálních zařízeních s pobytovými službami budou zakázány návštěvy. Zaměstnanci a přijímaní klienti zařízení budou muset být testováni na covid-19.

"V tuto chvíli je důležité předejít většímu setkávání občanů, proto bychom za epidemiology chtěli veřejnost v zasažených lokalitách požádat o zdrženlivost a zvýšenou pozornost vůči jejich zdravotnímu stavu. Mnoho pozitivních případů vzniká zbytečně. Pokud někteří občané z lokálních ohnisek cestují do dalších regionů naší republiky, doporučujeme jim nosit roušky, pokud jsou v blízkosti jiných osob nebo uvnitř budov," sdělil vedoucí pracovní skupiny ministerstva pro uvolňování karantény Rastislav Maďar.

Od 1. července pak zůstanou v celém Moravskoslezském kraji v platnosti některá opatření, která budou jinde v Česku zrušena. V kraji bude nadále platit povinnost nosit roušky uvnitř budov na hromadných akcích - tedy i v kinech či divadlech - při účasti nad 100 lidí a také v provozovnách, kde hrozí větší riziko přenosu nemoci, s výjimkou restaurací. Na Karvinsku a Frýdecko-Místecku budou roušky povinné při vnitřních hromadných akcích a také v městské hromadné dopravě či taxících.

Lidé cestující za prací přes hranice budou muset v celém kraji předkládat svým zaměstnavatelům potvrzení o negativním testu na covid-19. Důvodem je podle ministerstva velký nárůst nakažených právě u této skupiny lidí.

Právě v okrese Karviná je podle údajů ministerstva aktuálně nejvyšší podíl nově potvrzených případů nákazy na obyvatele. Na 100 tisíc obyvatel tam připadá asi 181 případů za posledních sedm dní. V sousedním okrese Frýdek-Místek, kde je druhý nejvyšší výskyt, je zhruba 32 případů na 100 tisíc obyvatel.

Moravskoslezský kraj je také nejpostiženějším regionem Česka od začátku epidemie. V posledních dnech předstihl Prahu. Tamní laboratoře dosud odhalily 2644 nakažených, v hlavním městě jich zatím bylo 2506. Na 100 tisíc obyvatel připadá v Moravskoslezském kraji více než 220 případů nákazy, v Praze je to 189 nakažených na 100 tisíc obyvatel.

V Praze kvůli riziku šíření koronaviru zůstanou i po rozvolnění opatření od 1. července povinné roušky v metru a na vnitřních hromadných akcích s účastí nad 100 lidí. V tiskové zprávě to v pondělí oznámilo ministerstvo zdravotnictví. "Praha je nyní stabilní. Přesto vidíme riziko na větších akcích a v metru, proto i tady ponecháme opatření ve formě roušek," oznámil v pondělí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Podle hlavní hygieničky epidemiologové zvažovali, zda roušky ponechat v MHD. "Více než třetina lidí se každý den přepraví právě v metru. Jsou to klimatizované prostory, u autobusů a tramvají není klimatizace v 60 procentech vozů," vysvětlila. Je to podle ní kompromis, jak zabránit kolapsům z horka u lidí, kteří by v těch neklimatizovaných museli mít roušku.

Počet obětí stále zůstává nejvyšší v hlavním městě, kde dosud s covidem-19 zemřelo 104 lidí. Moravskoslezský kraj hlásí 69 zemřelých, Karlovarský kraj 38. V šesti krajích je počet obětí nižší než deset.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška se nedá počítat reprodukční číslo, tedy údaj o průměrném počtu dalších nakažených od jednoho nemocného, pro celé Česko. V Praze, kde se situace zlepšuje, ho odhaduje na 1 a v Moravskoslezském kraji na 1,5.

U většiny lidí má nemoc mírný průběh. S koronavirem je nyní hospitalizováno 123 pacientů, těžký průběh má 29 z nich.