Hutní společnost Liberty Ostrava (LO) se kvůli cenám energií pře s firmou TAMEH Czech, která je jejím výhradním dodavatelem. Ceny jsou podle ní příliš vysoké, Liberty proto podala stížnost na zneužití dominantního postavení k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a Energetickému regulačnímu úřadu. Majitelé Liberty zároveň jednají o koupi TAMEH Czech. ČTK to v úterý řekla mluvčí LO Barbora Černá Dvořáková. Na problém upozornili odboráři ve zpravodaji eNHáčko. Mluvčí TAMEH Patrik Schober uvedl, že firmě jde o udržení pracovních míst a provozu.

Liberty Ostrava (dříve ArcelorMittal Ostrava) patří od loňska do skupiny Liberty Steel Group, která je součástí globálního uskupení GFG Alliance. GFG Alliance podnik převzala od skupiny ArcelorMittal. TAMEH ale zůstal majetkem společného podniku skupiny ArcelorMittal a polského holdingu Tauron.

Když Liberty ostravskou huť převzala, už existovala dlouhodobá dohoda o dodávce energií s platností do konce roku 2029. Dohoda předpokládá, že o ceně dodávek na každý rok se bude jednat.

"Dohody o cenách na letošní rok dosud nebylo dosaženo, protože požadované ceny za páru a další energetická média jsou o 25 procent vyšší než ceny doporučené nezávislým odborníkem a cena elektřiny je čtyřikrát vyšší než cena, kterou bychom mohli získat na trhu," uvedla Černá. Firma podle ní od začátku roku platí cenu doporučenou nezávislým odborníkem, protože nechce ohrozit dodávky energií pro huť.

"TAMEH se letos obrátil na znalce, společnost KPMG, aby objektivně posoudil stanovené ceny," uvedl Schober. Posudek KPMG podle něj dává za pravdu cenové politice firmy TAMEH.

"Primárně nám jde o udržení pracovních míst a dlouhodobé udržení provozu, včetně dobrých vztahů s našimi dodavateli i Liberty Ostrava, jako jediným odběratelem, na kterém jsme plně závislí," uvedl Schober.

ČTK má k dispozici dopis generálního ředitele Liberty Ostrava Pascala Genesta zaměstnancům, v němž uvedl, že TAMEH huti v dubnu oznámil, že se dostává do platební neschopnosti, a buď LO zaplatí obdobné ceny jako v roce 2019, nebo TAMEH odstaví své agregáty. To by znamenalo, že by huť musela ukončit provoz.

"Okamžitě jsme nabídli, že pokryjeme veškeré provozní náklady energetiky včetně platů a bankovního dluhu. Vedení TAMEHu ale tuto nabídku ignorovalo. 7. května omezila TAMEH dodávku páry o polovinu," napsal Genest.

To by si podle něj vynutilo zastavení provozu koksárenských baterií a vysoké pece číslo 3. "Liberty Ostrava nemela jinou možnost, než dát TAMEHu hotovostní vklad ve výši odpovídající jejich neodůvodněnému nároku, aby obnovili běžný provoz," uvedl ředitel.

Schober uvedl, že tíživou situaci společnosti TAMEH způsobilo nedodržování smlouvy a neplacení ceny za dodávky, která by pokrývala alespoň náklady. "TAMEH tedy vyzval Liberty Ostrava alespoň k úhradě minimálních cen stanovených posudkem KPMG, aby nemusel přistoupit ke snižování nákladů snížením produkce. Vedení Liberty Ostrava ale bohužel odmítalo tvrdošíjně argumenty TAMEH. Od středy 6. května večer tedy TAMEH byl nucen snížit produkci některých komodit a tím i dodávek do Liberty Ostrava," uvedl Schober. Po obdržení peněz od Liberty TAMEH dodávky obnovil.

TAMEH Czech je někdejší závod Energetika, který býval součástí hutního podniku. "Již v době, kdy se připravovalo vyčlenění energetiky z ArcelorMittal Ostrava, jsme proti tomu důrazně protestovali," uvedli odboráři. Na možný problém kvůli tomu, že energetika nebyla součástí transakce, upozorňovali i před loňským prodejem huti.

Nový vlastník huti s majiteli TAMEH Czech o koupi energetického podniku od července jedná. "Do dnešního dne však nebylo možno dosáhnout dohody z důvodu nerealisticky vysoké požadované ceny. Navíc byla jednání o koupi podniku významně narušena pandemií covid-19," uvedla Černá.

Liberty Ostrava vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. I s dceřinými společnostmi má 6000 zaměstnanců. Kvůli úbytku objednávek souvisejícím s pandemií firma v dubnu dočasně odstavila vysokou pec číslo 2, odboráři kvůli tomu zvažují vyhlášení stávkové pohotovosti.