Mezinárodní železniční a autobusová doprava bude moci znovu začít fungovat od 11. května. Uvolnění vládního opatření, které od 14. března cesty dopravců do zahraničí kvůli pandemii koronaviru zakazovalo, v pondělí schválila vláda. Potvrdil to ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Uvolněna bude i letecká doprava na další mezinárodní letiště. Obnovení mezinárodních linek bude podle dopravců záviset na podmínkách cest do zahraničí, například Slovensko a Polsko totiž stále omezují vstup cizinců do země. Bude také záležet na zájmu cestujících.

"Uvolňujeme restrikce i v dopravě. Navrhnu vládě od 11. května zrušit zákaz provozování mezinárodní drážní a autobusové dopravy. Pro překročení hranice tak bude možné využívat také autobusy nebo vlaky, které dopravci vypraví," napsal v pondělí odpoledne Havlíček na Twitter. Později v SMS zprávě potvrdil, že vláda návrh schválila. Na hranicích bude policie u cestujících kontrolovat podmínky pro cesty do a ze zahraničí. Lidé se musí při návratu do vlasti prokázat negativním testem na koronavirus, nebo nastoupit do 14denní karantény.

Nyní platí zákaz mezinárodní dopravy pro všechny dopravce v mezinárodní silniční, železniční i vodní dopravě. Vztahuje se na přepravu cestujících, nákladní doprava může do zahraničí i nyní. Po uvolnění budou zpřístupněny i hlavní železniční hraniční koridory jako Česká Kubice a Děčín na hranici s Německem a Břeclav a Horní Dvořiště na hranici s Rakouskem.

Ministerstvo dopravy by podle Havlíčka mělo po dohodě s ministerstvem vnitra v následujících dnech uvolnit mezinárodní provoz i na mezinárodních letištích, tedy v Brně, Ostravě a Karlových Varech. Dosud byla pro mezinárodní lety otevřena pouze pražská Ruzyně.

České dráhy o situaci jednají s úřady, které si u nich dopravu objednávají, a s dopravními partnery ze zahraničí. Společnost totiž zajišťuje provoz mezinárodních linek pouze na českém území.

RegioJet je podle mluvčího Aleše Ondrůje připraven obnovit své mezinárodní spoje téměř okamžitě. "Aktuálně nevidíme žádný důvod, proč by měla být stále zakázána přeshraniční pravidelná přeprava osob do zemí, jako je například Rakousko," uvedl. Uvolnění vládního opatření vnímá jako další krok k ekonomickému restartu země a cestování do zahraničí.

Také Leo Express je připraven v případě zájmu cestujících obnovit své linky do Polska a na Slovensko. Ty však zatím stále blokují opatření v sousedních státech, společnost proto doufá, že stát bude s těmito státy dále jednat o brzkém otevření jejich hranic.

Otevření hranic

Vláda na návrh ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) prodloužila v souvislosti s epidemií koronaviru nového typu ochranu vnitřních hranic do 13. června. Od 11. května začnou současně pro všechny fungovat hraniční přechody, které zatím slouží pouze pendlerům a kamionům, informovalo v pondělí ministerstvo vnitra.

"Od pondělí 11. května bude umožněno na místech, která dnes v čase od 5:00 do 23:00 fungují pouze pro pendlery a nákladní silniční dopravu, překračovat hranice všem kategoriím cestujících. Ve stejném režimu budou zpřístupněna další tři místa pro překračování hranice s Německem: Dolní Poustevna, Hřensko a Kraslice," uvedlo ministerstvo.

Hamáček uvedl, že vláda chce zmírnit negativní dopady opatření na přeshraniční dopravu. "Musíme však přihlédnout i ke kapacitním možnostem policie, proto pro tuto kategorii přechodů zatím stále platí provozní doba 05:00 až ​23:00," uvedl.

Na území Česka budou moci od 11. května s negativním testem na koronavirus nového typu občané zemí mimo EU, a to kvůli sezonním pracím či zaměstnání v některých oborech.

"Jedná se například o sezonní zaměstnance v zemědělství či pracovníky ve zdravotnictví a sociálních službách," uvedl ministerstvo vnitra v tiskové zprávě.

Na konci dubna se podle ankety ČTK mezi firmami potřebu sezonních pracovníků podařilo zemědělcům a lesníkům víceméně pokrýt, i když chybějí zaměstnanci ze zahraničí. Práci hledali hlavně lidé pracující běžně v ubytovacích a restauračních službách, případně další, kteří přišli kvůli vládním restrikcím o práci. Zaměstnavatelé se ale obávají toho, že řada lidí odejde zpět do původní práce, až vládní omezení kvůli covidu-19 skončí. Podle ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) chybělo na přelomu dubna a května v oboru 3000 lidí.

Vláda dnes také rozhodla, že všichni cizinci budou moci na území Česka legálně zůstat až do 17. července, i když jim mezitím skončí platnost víza nebo uplyne délka povoleného bezvízového pobytu. Cizinci se kvůli prodloužení pobytu do tohoto termínu nebudou muset obracet na cizineckou policii.

Česko od poloviny března kvůli epidemii koronaviru neumožňovalo příjezd do země cizincům, kteří v zemi neměli trvalý pobyt. Umožnilo však setrvat těm, kdo do Česka dorazili předtím, a to i když jim končila platnost víza či maximální délka bezvízového pobytu.

Vyšší ošetřovné pro OSVČ

Ošetřovné pro živnostníky kvůli uzavřeným školám či sociálním službám se zvýší ze 424 na 500 korun na den, a to od dubna. Vyšší částka se bude vyplácet nejdéle do konce června. Dostat ji mohou rodiče dětí do 13 let i starších školáků s postižením či lidé, kteří se po zastavení provozu sociálních služeb starají o starší či handicapované členy domácnosti. Schválila to v pondělí vláda, řekl na tiskové konferenci ministr průmyslu Havlíček.

Školy v Česku se kvůli šíření koronavirové nákazy uzavřely 11. března. Fungovat přestaly i některé mateřské školy. O několik dnů později pak vláda nařídila zastavit provoz některých zařízení sociálních služeb.

Ošetřovné se osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) vyplácí jako dotace. Ty se zatím měly poskytovat za období od vyhlášení nouzového stavu 12. března do konce dubna. Vláda podmínky upravila podle pravidel pro zaměstnance. Těm se ošetřovné už zvýšilo od dubna ze 60 na 80 procent základu příjmu. Vyplácet se má nejdéle do konce školního roku.

"Zvyšujeme ošetřovné pro OSVČ z 424 na 500 korun, a to zpětně od 1. dubna. Předpokládáme, že bude do 30. června. Je to z toho důvodu, že zaměstnanci dostali zvýšené ošetřovné. Pro nás není rozdíl, zda dítě hlídá OSVČ, nebo zaměstnanec," řekl Havlíček. Dodal, že přidání bude stát měsíčně zhruba 150 milionů korun navíc. Celkem by se podle ministra tak mělo za měsíc vydat asi 990 milionů korun.

V dubnu mohly OSVČ žádat o peníze za březen. Ministerstvo dostalo podle Havlíčka zhruba 66 000 žádostí. Do konce minulého týdne posoudilo 50 tisíc. Tisícovku zamítlo, 17 tisíc vrátilo k doplnění a 32 tisíc schválilo. Peníze poslalo do konce dubna asi 25 tisíc žadatelů. Vyplatilo tak 180 milionů korun.

Částku za březen mohou živnostníci dostat, pokud žádost podali do konce dubna. O peníze za duben bude možné žádat v květnu poté, co ministerstvo vyhlásí výzvu k podávání žádostí. Ty OSVČ s požadovanými přílohami posílají přes datovou schránku, e-mailem či poštou na adresu ministerstva průmyslu. Pokud si s vyplňováním nevědí rady, pomohou jim živnostenské úřady.

Někteří živnostníci i zaměstnanci si stěžují na to, že musí dokládat potvrzení o uzavření školy. Považují to za zbytečnou byrokracii, když všem školám nařídila zavřít vláda. Podle některých rodičů by potvrzení dávalo smysl u školek, které zavřel provozovatel, přestože mohly fungovat. Mluvčí ministerstva průmyslu Štěpánka Filipová před nedávnem uvedla, že úřad tento formulář potřebuje kvůli kontrole. "Ministerstvo průmyslu nemá totiž - protože se nejedná o dávku, ale o dotaci - kvůli ochraně osobních údajů přístup do registrů. Aktuálně tak není jiný způsob jak ověřit, že dítě skutečně existuje a za běžného stavu chodí do školy," zdůvodnila mluvčí.