Mezinárodní letiště Sabihy Gökçenové v Istanbulu ve čtvrtek dvě hodiny po půlnoci obnovilo provoz poté, co tam ve středu večer za větrného a deštivého počasí při přistání havaroval letoun tureckých soukromých aerolinií. Nehoda si vyžádala tři oběti, podle místních médií šlo o Turky. Zraněno bylo 180 osob, zdravotní stav čtyř z nich je vážný, informoval istanbulský guvernér Ali Yerlikaya.

Letadlo společnosti Pegasus Airlines se 183 osobami na palubě přiletělo do Istanbulu ve středu večer ze západotureckého Izmiru. Při přistání ale sjelo z ranveje a po asi 50 metrech narazilo do silničního svahu. Podle záběrů zveřejněných tureckými médii se trup letounu rozlomil nejméně na tři části, část letadla začala hořet. Istanbulský guvernér Ali Yerlikaya uvedl, že letadlo sjelo z dráhy kvůli špatnému počasí. V době nehody hustě pršelo a vál silný vítr. 

"Letadlo se kvůli špatnému počasí nemohlo udržet na přistávací dráze a ve smyku ujelo 50 až 60 metrů," uvedl Yerlikaya.

Na palubě bylo 177 cestujících, včetně dvou dětí, a šestičlenná posádka. Většina pasažérů byli Turci, 22 cestujících bylo ze zahraničí, mimo jiné z USA, Číny, Iráku či Izraele. Podle médií mezi cestujícími nebyli Češi.

"Podle našich informací šlo o tvrdé přistání. Letadlo nedokázalo zpomalit, vyjelo z dráhy a narazilo do svahu," citovala agentura Anadolu tureckého ministra dopravy Cahita Turana.

Letadlo bylo podle místních médií 11 let staré a patřilo nízkonákladové společnosti Pegasus Airlines, kterou vlastní rodina tureckého miliardáře Şevketa Sabanciho. Do Istanbulu přiletělo z Izmiru, který leží na západě Turecka. 

"Jeli jsme po ranveji asi 30 sekund a pak jsme z ní najednou sjeli, seběhlo se to strašně rychle. Seděl jsem na sedadle 25C a myslím, že se trup rozlomil v řadě 26," popsal novinářům nehodu čtyřiadvacetiletý Doguş Bilgiç. Z havarovaného letadla se mu podařilo uniknout právě dírou v trupu, která se po nárazu vytvořila. Poté pomohl několika dalším cestujícím. "Byl tam totální chaos, pak jsme rychle utekli, protože jsme se báli, že letadlo vybuchne," řekl Bilgiç.

Na záběrech z místa neštěstí je vidět, jak záchranáři evakuují z letadla cestující. Někteří pasažéři se z rozlomeného stroje dostali už před tím sami. 

Pegasus Airlines provozuje i lety do Prahy. Krátce po 14:00 SEČ odletělo z pražského letiště letadlo, které mělo přistát na letišti Sabihy Gökçenové. To ale kvůli nehodě uzavřeli a všechna letadla přesměrovali na velkokapacitní nové mezinárodní istanbulské letiště.

Na něm podle serveru Flightradar24.com přistálo krátce po 19:00 místního času (17:00 SEČ) i letadlo na lince z Prahy poté, co po určitou dobu kroužilo nad Marmarským mořem.

Podle agentury AP se podobná nehoda odehrála 7. ledna. Na stejném istanbulském letišti tehdy stroj aerolinek Pegasus Airlines se 162 pasažéry rovněž sjel z ranveje. Tehdy nikdo zranění neutrpěl.

Turecko ve středu postihla dvě neštěstí. Kromě nehody na istanbulském letišti zemřelo na východě země pod lavinou 34 záchranářů, kteří na místě hledali dva pohřešované po pádu laviny z předchozího dne. Turecký ministr zdravotnictví Fahrettin Koca novinářům také sdělil, že 47 zraněných po pádu laviny zůstává v nemocnici.