reklama
reklama
15. 1. 2020 | poslední aktualizace: 18. 1. 2020  22:16

Česko řeší, jak skoncovat s uhelnými elektrárnami. Od EU získá kompenzaci ve výši 14,6 miliard korun

 
Martin Biben
Martin Biben
redaktor

Současně se stanovením termínu, kdy české elektrárny skončí se spalováním uhlí, musí stát překonat jednu obtížnou překážku. Vymyslet, jak majitele tepelných elektráren přimět svá zařízení uzavřít, a zároveň neporušit jejich práva. S tím pomůže i fond Evropské komise, která ve středu rozdělila celkem 7,5 miliard eur (190 miliard korun) mezi země závislé na uhlí. Česko bude mít po Německu a Rumunsku čtvrtý největší podíl 581 milionů eur (14,6 miliardy korun). ČTK to sdělily diplomatické zdroje. Výrazně největším příjemcem peněz z fondu, kterým chce Evropská komise kompenzovat regionům závislým na uhlí a dalších fosilních zdrojích přechod na klimaticky odpovědné hospodářství bude Polsko, celkových dvě miliardy eur.

EK chce spolu se zmíněnou částkou za pomoci národních příspěvků a soukromých investic celkem pro pomoc nejvíce dotčeným regionům v příštích sedmi letech získat nejméně 100 miliard eur. Podle kritických hlasů z řad europoslanců či členských zemí však tato částka nebude pro plnění klimatických závazků dostatečná.

Podle informací ČTK měla být původně suma určená Česku nižší, zvýšila se však na úkor Německa po úpravách zohledňujících vyspělost ekonomiky. Berlín měl nejdříve zejména díky uhelným regionům na východě Německa a v Porýní dostat miliardu eur, po úpravě se však musí spokojit s 877 miliony.

Brusel chce pomocí fondu motivovat zvláště země střední a východní Evropy k dosažení přísných klimatických závazků. Lídři unijních zemí se v prosinci zavázali, že EU bude do poloviny století uhlíkově neutrální, tedy že redukuje většinu svých emisí skleníkových plynů a ty zbývající vyváží například výsadbou stromů. Polsko se ke slibu jako jediné odmítlo připojit a chtělo znát podrobnosti chystaného fondu, od něhož si slibovalo významný příspěvek pro své uhelné regiony.

Podle navrhovaných částek se na stamiliony eur mohou těšit také regiony v zemích západní a jižní Evropy. Šestým největším příjemcem bude Francie se 402 miliony eur, následovaná Itálií a Španělskem.

Chcete si přečíst celý článek?
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama