Nejlepší podmínky pro elektronický obchod jsou v Evropě. Evropské země drží osm míst v první desítce indexu e-commerce v sektoru B2C Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD).

Již druhým rokem vede index Nizozemsko, následuje Švýcarsko. Jedinými neevropskými zeměmi v první desítce seznamu jsou Singapur (třetí místo) a Austrálie (desáté místo). Česká republika skončila pětadvacátá a meziročně si polepšila o šest míst.

Index hodnotí 152 zemí podle jejich připravenosti na online nakupování. Země získávají body například podle přístupu k zabezpečeným internetovým serverům, spolehlivosti poštovních služeb a infrastruktury a počtu lidí, kteří v daných zemích používají internet a mají účet v bance nebo u jiné peněžní instituce.

Spojené státy skončily na 13. místě. Přispěl k tomu zejména relativně nízký podíl uživatelů internetu ve srovnání s jinými rozvinutými zeměmi. Je mimochodem stejně vysoký jako v České republice. Rusko obsadilo 40. příčku, Čína skončila na 56. místě, zatímco Hongkong je patnáctý.

Českou republiku předstihlo Slovensko, které je na 24. příčce. Ve srovnání s lépe umístěnými zeměmi má Česko nižší údaje v první a třetím ukazateli, což je podíl lidí s bankovním účtem a spolehlivost mobilních poštovních služeb.

Z přehledu mimo jiné vyplývá, že 80 procent uživatelů internetu ze šestice zemí (Dánsko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Švédsko a Británie) nakupuje prostřednictvím internetu. Naproti tomu ve více než dvou desítkách chudších zemí nakupuje na internetu méně než deset procent jeho uživatelů.

„Náš index B2C ukazuje, jak skutečná a znepokojující je digitální propast mezi rozvinutými a rozvojovými zeměmi,“ říká Shamika N. Sirimanne, ředitelka pracovní skupiny, která index UNCTAD připravuje.

UNCTAD žebříček označila za provizorní s poukazem na to, že poslední data o počtu lidí s účtem u nějaké finanční instituce nebo s přístupem k mobilním peněžním službám pocházejí z roku 2017. Podíl uživatelů internetu pak vychází z dat z loňského roku. Posuny ve srovnání s předchozími lety tudíž způsobila hodnocení bezpečnosti internetu a spolehlivosti poštovní služby.

Změny v žebříčku

Vydání indexu za rok 2019 obsahuje oproti předchozímu roku některé významné změny. Island, Nový Zéland a Švédsko vypadly z top 10 seznamu kvůli poklesu jejich skóre v dostupnosti zabezpečených serverů a spolehlivosti pošt. Švédsko také zaznamenalo zmenšení té části populace, která využívá internet. Naopak výrazně si polepšilo Finsko, které postoupilo z 12. na 4. místo, dále Německo (z 16. na 9. místo) a Austrálie (z 11. na 10. místo).

Související