reklama
reklama
1. 12. 2019 | poslední aktualizace: 1. 12. 2019  18:36

Německou protiimigrační AfD nově povede duo Jörg Meuthen a Tino Chrupalla

ČTK
ČTK
Dosavadní šéf AfD Jörg Meuthen (vlevo) svůj mandát obhájil, poslanec ze Saska Tino Chrupalla na postu druhého předsedy vystřídal Alexandera Gaulanda.
Dosavadní šéf AfD Jörg Meuthen (vlevo) svůj mandát obhájil, poslanec ze Saska Tino Chrupalla na postu druhého předsedy vystřídal Alexandera Gaulanda.
autor: ČTK

Protiimigrační Alternativu pro Německo (AfD) nově povede dvojice Jörg Meuthen a Tino Chrupalla. Rozhodl o tom v sobotu stranický sjezd v dolnosaském Braunschweigu. Dosavadní šéf strany Meuthen svůj mandát obhájil, poslanec ze Saska Chrupalla na postu druhého předsedy vystřídal Alexandera Gaulanda, který už nekandidoval.

Osmapadesátiletý ekonom a europoslanec Meuthen, který čelil dvojici konkurentů, získal už v prvním kole téměř 70 procent hlasů. Čtyřiačtyřicetiletý vyučený malíř Chrupalla, který měl také dva soupeře, v prvním kole od necelých 600 delegátů dostal přes 44 procent hlasů. Ve druhém kole pak obdržel přes 54 procent hlasů, tedy potřebnou nadpoloviční většinu.

Výsledek hlasování vnímají pozorovatelé jako potvrzení dosavadního kurzu strany. Ze dvou předsedů totiž není ani jeden členem postupně posilujícího národoveckého křídla kolem kontroverzního a radikálního šéfa strany v Durynsku Björna Höckeho. Chrupalla, kterého si za svého nástupce přál osmasedmdesátiletý odcházející Gauland, s ním má ale velmi dobré vztahy.

Meuthen ve svém kandidátském projevu kritizoval "katastrofální" vládu kancléřky Angely Merkelové (CDU) i opoziční Zelené. V případě, že se ujmou moci, by podle něj "byly ztraceny všechny naše hodnoty", a je proto nutné, aby AfD byla připravena vládnout. Prohlásil také, že nechce, aby uskupení tolerovalo extremistické pozice. "Krajně pravicové straně nejsem k dispozici," uvedl. Právě za takovou už v sobotu ale AfD považuje řada pozorovatelů, označuje ji tak i většina západních tiskových agentur.

Proti AfD v sobotu v Braunschweigu poklidně protestovalo asi 15 tisíc lidí.

Autoři: ČTK
reklama
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama