reklama
reklama
29. 11. 2019 | poslední aktualizace: 29. 11. 2019  10:43

Maltský podnikatel si zaplatil vraždu novinářky, nyní chce svědčit výměnou za prezidentskou milost

ČTK
ČTK
Čtěte více o: Malta | vražda | politika | novinář
Maltská investigativní novinářka Daphne Caruanaová Galiziová byla zavražděna na objednávku.
Maltská investigativní novinářka Daphne Caruanaová Galiziová byla zavražděna na objednávku.
autor: Reuters

Maltský podnikatel Yorgen Fenech, který byl minulý týden zatčen v souvislosti s dva roky starou vraždou novinářky Daphne Caruanaové Galiziové, jejím vrahům zaplatil 450 000 eur (asi 11,5 milionu korun). Napsal to ve čtvrtek server MaltaToday, podle něhož to vyplývá z policejních odposlechů. Ve středu týž server uvedl, že Fenech obvinil z podílu na zosnování vraždy novinářky bývalého šéfa úřadu maltské vlády Keitha Schembriho, což ale úřady zatím nepotvrdily.

Fenech i Schembri, který tento týden rezignoval na vedení úřadu vlády, jsou vyšetřováni jako podezřelí v případu vraždy novinářky, jež psala i o korupci ve vysoké maltské politice.

Fenech je ve vazbě, Schembri z ní byl ve středu propuštěn na kauci.

Fenech zároveň ve čtvrtek nabídl, že bude svědčit výměnou za to, že mu prezident udělí milost. Vyšetřovatelům slíbil, že poskytne informace o roli Schembriho, bývalých ministrů Konrada Mizziho a Chrise Cardony a dalších lidí "blízkých premiérovi" Josephovi Muscatovi v kauze novinářčiny vraždy. Fenechovi právníci ve čtvrtek vyzvali, aby se na rozhodování o udělení milosti nepodílel premiér ani členové jeho vlády, neboť jsou podle nich ve střetu zájmů. Rozhodnout by podle nich měl jen prezident George Vella.

Maltská investigativní novinářka Caruanaová Galiziová zemřela v říjnu 2017 v 53 letech při výbuchu bomby v autě. Z nastražení výbušniny do jejího vozu je obžalována trojice mužů - bratři Alfred a George Degiorgiovi a Vincent Muscat. Všichni tři tvrdí, že jsou nevinní. Zatím není jasné, kdo si tuto, zřejmě nájemnou, vraždu objednal.

Server MaltaToday uvádí, že za vraždu zaplatil třem mužům Fenech, který jednal přes prostředníka, taxikáře Melvina Theumu. Vyplývá to podle serveru z policejních odposlechů těchto dvou mužů i z nahrávek, které si údajně tajně pořizoval Theuma na mobil při hovorech s Fenechem. Nahrávky má nyní prokuratura.

Kvůli vyšetřování vraždy novinářky rezignovali tento týden kromě Schembriho i dva ministři vlády Josepha Muscata, který je premiérem od roku 2013. Před úřadem vlády podle agentury AP už několik dní demonstrují lidé za Muscatovo odstoupení, k demisi ho ve středu vyzvali i opoziční poslanci. Týž den opoziční poslanec Jason Azzopardi, který je i právníkem rodiny zavražděné novinářky, na Facebooku označil za jednoho ze strůjců vraždy Schembriho. Na adresu premiéra Muscata napsal, že "má krev na rukou", protože Schembriho "dva roky bránil".

Muscat ve čtvrtek podle AP odmítl komentovat zatčení Schembriho i nejnovější vývoj v kauze s tím, že se k tomu vyjádří, až bude vyšetřování dokončeno.

Údajný zprostředkovatel vraždy Theuma byl zatčen před dvěma týdny kvůli praní špinavých peněz, tento týden mu byla slíbena prezidentská milost, pokud bude plně spolupracovat s vyšetřovateli a pomůže objasnit vraždu novinářky. Podle deníku The Malta Independent může být milost zrušena, pokud Theuma nesplní všechny podmínky dohodnuté s vyšetřovateli.

Autoři: ČTK
reklama
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama