reklama
reklama
24. 10. 2019 | poslední aktualizace: 24. 10. 2019  11:43

Bankovní asociace zlepšila výhled růstu ekonomiky na 2,5 procenta. Hrozby kvůli dění v zahraničí však nepominuly

ČTK
ČTK
Nezaměstnanost by měla letos klesnout na 2,8 procenta. Příští rok naopak mírně poroste na 3,1 procenta.
Nezaměstnanost by měla letos klesnout na 2,8 procenta. Příští rok naopak mírně poroste na 3,1 procenta.
autor: Shutterstock

Česká bankovní asociace (ČBA) v aktualizované prognóze zlepšila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,5 procenta. V předchozí červencové prognóze počítala s růstem o 2,4 procenta. Naopak pro příští rok ČBA odhad zhoršila na dvě procenta z předchozích 2,3 procenta. Představitelé asociace o tom ve čtvrtek informovali na tiskové konferenci. Zlepšení odhadu pro letošní rok souvisí podle ČBA s překvapivě lepším vývojem ekonomky v první polovině roku.

Vývoj ve světové ekonomice dosud přitom podle ekonomů ČBA nepřinesl nic nového a růst české ekonomiky může být vývojem v zahraničí nadále ohrožen. To přitom platí i po posledním hlasování britského parlamentu ohledně brexitu, upozornila ČBA. Nicméně podle ekonomů ČBA je nejpravděpodobnější variantou opětovný odklad brexitu.

"Letošní růst tuzemské ekonomiky je v kontextu vývoje v zahraničí příznivý, jelikož je tažen převážně domácí poptávkou a službami, zatímco zpracovatelský sektor vesměs stagnuje. Rizikem je jeho další zpomalování, zejména z titulu současného oslabování německé ekonomiky a tamního zpracovatelského průmyslu," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Důležitou roli letos přitom při podpoře soukromé spotřeby hraje rozpočtová politika vlády v podobě růstu důchodů a mezd ve veřejném sektoru.

Prognózy vývoje letošního HDP podle jednotlivých institucí

ČBA: 2,5 %

Min. financí: 2,4 %

ČNB: 2,6 %

Průměrná míra inflace by letos měla stoupnout podle odhadů ČBA na 2,7 procenta z loňských 2,1 procenta. Příští rok by pak měla zpomalit na 2,3 procenta. "Růst cen letos překvapil a celková inflace bude nejvyšší od roku 2012. Za růstem cen stály do velké míry služby, ale přidaly se také ceny spojené s bydlením včetně cen energií a tepla," uvedl Seidler.

Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská upozornila, že vrchol růstu má česká ekonomika již za sebou. "Nikdo z analytiků ČBA ale neočekává příchod recese, a natož krize. Období značné nejistoty ale způsobí, že růst české ekonomiky bude dále zpomalovat. To dno by mělo přijít zhruba v polovině příštího roku, a když odezní globální rizika, tak by si mohla ekonomika trošičku vydechnout," uvedla.

Kvůli ochlazení růstu ekonomiky se začne postupně podle Horské měnit i situace na trhu práce, kde je zatím nezaměstnanost nejnižší v celé EU. Nezaměstnanost by tak letos měla v průměru klesnout na 2,8 procenta z loňských 3,2 procenta. Příští rok by pak měla stoupnout na průměrných 3,1 procenta.

ČBA zveřejňuje predikci pravidelně jednou za čtvrtletí na základě příspěvků analytiků tuzemských bank.

Ministerstvo financí očekává v červencové prognóze, kterou v srpnu aktualizovalo, letos růst ekonomiky o 2,4 procenta a příští rok o 2,2 procenta. Česká národní banka v nejnovější srpnové prognóze letos očekává růst české ekonomiky o 2,6 procenta a příští rok o 2,9 procenta. MF zveřejní novou prognózu 6. listopadu a ČNB 7. listopadu.

Ukazatel 2018 (skutečnost) 2019 (prognóza) 2020 (prognóza)
Růst reálného HDP (%) 3,0 3,5 2,0
Podíl nezaměstnaných osob (MPSV) 3,2 2,8 3,1
Průměrná nominální mzda (růst v %) 7,5 6,8 5,3
Míra inflace: CPI (%) průměr 2,1 2,7 2,3
Vládní deficit/přebytek (% HDP) 0,9 0,0 -0,3
Vládní dluh (% HDP) 32,6 31 30,5
Směnný kurz CZK/EUR: průměr 25,64 25,70 25,50
Základní sazba ČNB 2T REPO (%): konec období 1,75 2,0 2,0
Růst bankovních úvěrů domácnostem (%) 7,9 6,6 5,0
Růst bankovních úvěrů (nefinančním) podnikům (%) 5,7 4,3 3,0

Zdroj: ČBA

Autoři: ČTK
reklama
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama