reklama
reklama
8. 10. 2019 | poslední aktualizace: 8. 10. 2019  12:52

Růst mezd poprvé po několika letech zpomalí, upozorňuje agentura. Letošní rok se ponese ve znamení zpomalení ekonomiky

ČTK
ČTK
Mzdy poprvé po několika letech porostou méně než minulý rok, přesto půjde o růst výrazný, uvádí Grafton - IIustrační foto.
Mzdy poprvé po několika letech porostou méně než minulý rok, přesto půjde o růst výrazný, uvádí Grafton - IIustrační foto.
autor: Shutterstock

Růst mezd v letošním roce zpomaluje. Největší meziroční přírůstky zaznamenaly nejnižší pozice, a to napříč obory. Vyplývá to z výsledků průzkumu, mapujícího aktuální finanční ohodnocení stovek pracovních pozic v osmi oborech a 13 regionech Česka, který v úterý na tiskové konferenci zveřejnila personální agentura Grafton Recruitment.

"V posledních třech letech se tempo růstu průměrné mzdy zvýšilo ze 4,2 procenta v roce 2016, na 7,0 procenta v roce 2017, respektive 8,1 procenta v roce 2018. Pro rok 2019 očekáváme změnu trendu, nicméně stále půjde o výrazný nárůst v rozmezí sedmi až osmi procent," uvedl obchodní ředitel Grafton Recruitment Martin Ježek.

Například skladníkovi v Ústeckém kraji se podle něj nástupní mzda zvedla o 7000 korun hrubého měsíčně, svářeči v Praze si zase polepšili až o 9000 korun.

Letošní rok se nese ve znamení očekávaného zpomalení růstu ekonomiky, které je způsobeno především vyčerpaným pracovním trhem a předpokládaným poklesem českého exportu na klíčové zahraniční trhy. V příštím roce to může negativně ovlivnit dlouhodobé plány českých firem. Někteří zaměstnavatelé už dokonce začínají hovořit o možnosti budoucího snižování výroby a s tím souvisejícím propouštěním. "Spolu s pokračující automatizací a digitalizací to přispěje ke zmírnění přetlaku na trhu práce, což se projeví i snížením tlaku na růst mezd," upozornil Ježek.

Nejvíce zaměstnavatelům chybí lidé na řemeslnické a dělnické pozice a dále v technických oborech a informačních technologiích. Složitou situaci na českém trhu práce řeší firmy zejména náborem zaměstnanců ze zahraničí. Jde přitom nejen o pracovníky z členských států EU, ale i ze zemí mimo unii, například z Ukrajiny, Srbska či Filipín. "Poptávka po zaměstnancích z ciziny bude pokračovat i v roce 2020. Zájem bude v prvé řadě o kvalifikované pracovníky do výroby a do stavebnictví, očekáváme však také růst počtu cizinců na pozicích bílých límečků, zejména v IT," podotkl Ježek.

Dlouhodobý nedostatek kandidátů se zaměřením na IT trvá i letos. Největší nedostatek pracovníků pociťují firmy v průmyslové výrobě. Mezi nejžádanější pozice patří operátoři výroby a skladníci s oprávněním k řízení vysokozdvižného vozíku pro manipulaci se zbožím, do popředí se dostává také obor elektro.

Trh bankovnictví a finančních služeb se nejvíce potýká s nedostatkem kandidátů, kteří by byli k dispozici prakticky okamžitě. Téměř všichni uchazeči jsou totiž v době hledání nové pracovní příležitosti stále zaměstnaní a nastoupit do nové práce mohou až po uplynutí dvou- až tříměsíční výpovědní lhůty.

V nákupu a logistice je nyní největší poptávka po skladnících a koordinátorech přepravy, velký zájem je i o specialisty zákaznického servisu. Největší nedostatek lidí hlásí střední Čechy, a to zejména proto, že značný podíl logistických center se nachází v okolí Prahy. V obchodu a marketingu trvá preference firem zaměstnávat zkušené odborníky s praxí v oboru.

Stavební firmy nejčastěji žádají přípraváře, kalkulanty a projektové manažery. U dělnických pozic panuje vysoká poptávka po zednících a betonářích, hlad je ovšem i po kvalifikovaných pracovnících, jako například strojnících stavebních strojů, řidičích speciálních vozidel nebo jeřábnících. Ve zdravotnictví jsou stále volné desítky míst lékařů a stovky míst nižšího zdravotnického personálu, uzavřela studie Grafton Recruitment.

Údaje o průměrné mzdě podle Českého statistického úřadu*:

* Pozn.: Údaje se mohou mírně lišit od dat společnosti Grafton.

Autoři: ČTK
reklama
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama