Česká republika klesla v žebříčku digitální konkurenceschopnosti z loňské 33. pozice na 37. místo. Česko zaostalo kvůli problematickému regulatornímu prostředí pro podnikání a nízké úrovni elektronizace státní správy. Země je naopak úspěšná v rozšířenosti robotů, počtu výzkumných pracovníků nebo kybernetické bezpečnosti. Vyplývá to z údajů švýcarského institutu IMD, který žebříček sestavuje.

Pořadí na prvních pěti příčkách žebříčku je stejné jako v loňském ročníku. Na prvním místě jsou USA, následované Singapurem, Švédskem, Dánskem a Švýcarskem. V letošním žebříčku Českou republiku předběhlo Polsko, které obsadilo 33. pozici. Maďarsko skončilo na 43. a Slovensko na 47. pozici.

Letošní ročník zároveň zaznamenal výrazné posilování asijských zemí díky rozvoji technologické infrastruktury a rostoucí dravosti ekonomik v oblasti nových technologií. Hongkong a Jižní Korea se tak nově propracovaly mezi světovou první desítku. V žebříčku si z těchto důvodů polepšily i Tchaj-wan a Čína, když postoupily na 13. a 22. příčku.

"Z jednotlivých dílčích kritérií patří mezi přednosti České republiky například rozšířenost robotů, ve které jsme dokonce na 16. příčce, nebo v celkovém počtu výzkumníků přepočteném na počet obyvatel, v čemž jsme na 17. pozici," uvedl Kryštof Kruliš ze Spotřebitelského fóra, které s IMD spolupracuje. "Náš celkový výsledek v digitální konkurenceschopnosti však snižuje regulatorní prostředí pro podnikání, kde se například v obtížnosti založení podnikání či ve vymáhání smluvního práva řadíme v žebříčku IMD až na 49. místo," dodal.

Srovnání vychází z 50 indikátorů v rámci jedné ze tří hlavních kategorií, kterými jsou schopnosti země osvojovat si nové technologie, schopnost vytvářet inovace a připravenost na budoucí vývoj. Dvě třetiny indikátorů jsou založeny na dostupných statistických údajích a zbývající třetina vychází z průzkumu mezi předními manažery v jednotlivých zemích.

Digitální konkurenceschopnost 2019
Pořadí v roce 2019 Země Pořadí v roce 2018
1. USA 1.
2. Singapur 2.
3. Švédsko 3.
4. Dánsko 4.
5. Švýcarsko 5.
6. Nizozemsko 9.
7. Finsko 7.
8. Hongkong 11.
9. Norsko 6.
10. Jižní Korea 14.
33. Polsko 36.
37. Česká republika 33.
43. Maďarsko 46.
47. Slovensko 50.

Zdroj: IMD