Nalezené trosky útočících zařízení jsou nesporným důkazem, že za agresí namířenou proti saúdskoarabské ropné infrastruktuře stojí Írán, oznámil ve středu mluvčí ministerstva obrany v Rijádu. Podle jeho slov byl útok na ropná zařízení z minulého víkendu veden ze severu. Severně od Saúdské Arábie se přitom nacházejí především Írán a Irák. Saúdská Arábie rovněž na tiskové konferenci ukázala trosky bezpilotních letounů a střel, které byly použity.

Podle ministerstva bylo při útoku nasazeno 18 bezpilotních letounů a sedm řízených střel. "Přesné místo, odkud byly vypáleny, ještě zjišťujeme," prohlásil mluvčí Turkí Malkí s tím, že cílem bylo zničit civilní infrastrukturu.

Americký prezident Donald Trump ve středu zároveň oznámil, že pověřil ministerstvo financí, aby podstatně rozšířilo sankce uvalené na Írán. Šéf Bílého domu to dnes bez dalších podrobností napsal na Twitteru. Podle serveru Politico rozhodnutí souvisí s útokem na ropná zařízení v Saúdské Arábii.

Trump loni v květnu odstoupil od mezinárodní jaderné dohody s Íránem a proti Teheránu zavedl mimořádně rozsáhlá sankční opatření. Jak hodlá americká vláda postih Íránu dál rozšířit, není zatím jasné. Z útoku na saúdská ropná pole prezident obviňoval Teherán poměrně váhavě, americká vláda ale nevyloučila odvetný vojenský úder.

Íránský prezident Hasan Rúhání ještě před tiskovou konferencí v Rijádu uvedl, že Írán si nepřeje konflikt v regionu, a obvinil Spojené státy a vojenskou koalici v čele se Saúdskou Arábií z rozdmýchání jemenského sporu. "Konflikt v regionu nepotřebujeme… Kdo ten konflikt začal? Jemenci to nebyli. Byla to Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, některé evropské státy a sionistický režim (Izrael)," uvedl Rúhání. Íránský prezident následně poznamenal, že na saúdskoarabská ropná zařízení zaútočili jemenští povstalci, aby dali koalici varování.

Korunní princ Saúdské Arábie Muhammad bin Salmán ve středu v telefonickém rozhovoru s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem řekl, že útoky jsou pro mezinárodní společenství zkouškou toho, do jaké míry je schopno postavit se činům, které ohrožují mezinárodní stabilitu. Princ zároveň mezinárodní společenství vyzval, aby "zaujalo pevné stanovisko a podniklo rozhodné kroky". Útoky ze 14. září způsobily výpadek těžby 5,7 milionu barelů denně, což představuje více než polovinu průměrné denní těžby Saúdské Arábie a pět procent globálních dodávek. Rijád ujišťuje, že těžbu v plném rozsahu obnoví do konce měsíce.

Americké ministerstvo zahraničí ve středu na svém webu vyzvalo americké občany, aby při cestách do Saúdské Arábie dbali zvýšené opatrnosti. Varování přišlo právě po sobotních útocích na ropná zařízení. Spojené státy z nich obvinily Írán – hned v pondělí tak učinil například americký ministr zahraničí Mike Pompeo, podle něhož nejsou žádné důkazy o tom, že by údery přišly z Jemenu.

Ceny ropy klesají

Ceny ropy dále klesají v reakci na slib Rijádu, že po sobotních útocích na saúdskoarabská ropná zařízení těžbu rychle plně obnoví. Podle ministra pro energetiku prince Abdalazíze bin Salmána se tak stane do 30. září. Severomořská ropa Brent ztrácela kolem 17:00 středoevropského letního času 0,6 procenta na 64,14 dolaru. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu vykazovala pokles o 1,2 procenta na 58,62 dolaru za barel.

Podle ministra se saúdskoarabská ropná produkce koncem září vyšplhá na 11 milionů barelů denně a ke konci listopadu bude zpět na úrovni 12 miliard barelů jako před útoky. 

Dalším impulzem pro pokles ceny byla dnes zveřejněná zpráva amerického úřadu pro energetické informace EIA, podle níž se v uplynulém týdnu zvýšily jak americké zásoby ropy, tak zásoby benzinu. Zásoby stouply o 1,1 milionu barelů, a překonaly tak očekávání analytiků, kteří odhadovali jejich pokles o 2,5 milionu.

Ropná zařízení Abkajk a Churajs minulou sobotu zachvátil požár poté, co je zasáhlo několik střel. K odpovědnosti za akci se přihlásili jemenští povstalců z řad Húsíů, jejichž spojencem je Írán. Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítá.