Maloobchodní tržby v červenci zrychlily meziroční růst na sedm procent z červnových revidovaných 4,8 procenta. Uvedl to ve čtvrtek Český statistický úřad. Podle analytiků data ukázala, že poptávka spotřebitelů zůstává silná i ve druhém pololetí letošního roku, podporuje ji růst mezd a nízká míra nezaměstnanosti. Analytici přesto očekávají, že dynamika maloobchodu může do konce roku mírně zpomalit.

"Spotřebitelská důvěra se drží na vysokých úrovních, současně nízká míra nezaměstnanosti a nedostatek pracovníků urychlují mzdový růst. Zákazníci tak disponují dostatkem peněz na utrácení," uvedl analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička. Dynamika růstu maloobchodních tržeb, bez prodejů automobilů, by podle něj měla pozitivně ovlivnit spotřebu domácností i růst celé ekonomiky ve třetím čtvrtletí. "Nicméně v ekonomice jsou již patrné první známky zpomalování, což bude postupně brzdit jak růst mezd, tak i tlumit spotřebitelský sentiment," dodal.

V červenci vykázaly nejvýraznější růst tradičně internetové obchody, v nichž se tržby zvýšily o pětinu. Dařilo se i prodejnám s počítači, sportovními potřebami, oděvy a obuví nebo prodejcům kosmetiky.

Tržby prodejců počítačů a komunikačních zařízení byly meziročně vyšší o 14,8 procenta, v obchodech s výrobky pro sport, kulturu a rekreaci činil nárůst 11,1 procenta a v prodejnách oděvů a obuvi to bylo 9,6 procenta. Za potřeby pro domácnost a farmaceutické, zdravotnické a kosmetické zboží zaplatili lidé o 7,5 procenta více.

"Pokračující boom nakupování ve virtuálním světě není nijak nový a stejně nepřekvapivý je zájem spotřebitelů o elektroniku a vybavení domácností, který se odvíjí právě od rostoucí kupní síly obyvatel," podotkl ekonom ČSOB Petr Dufek.

V nespecializovaných prodejnách s převahou potravin tržby vzrostly o 4,3 procenta, ve specializovaných prodejnách potravin naopak klesly o 0,2 procenta.

Letos v červenci bylo o dva pracovní dny více než ve stejném měsíci loni, po očištění tak tržby vzrostly o 4,6 procenta. Meziměsíčně se tržby obchodníků očištěné o sezonní vlivy snížily o 0,1 procenta.