Čína vyzvala primátora Prahy Zdeňka Hřiba a vedení města k tomu, aby nenarušovali čínsko-české vztahy, uvedl ve středu podle agentury Nová Čína mluvčí ministerstva zahraničí Keng Šuang. Reagoval tak na dotaz, zda může potvrdit zprávy o tom, že Čína přijala protiopatření v souvislosti s údajně protičínskými akcemi hlavního města. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) se kvůli tomu chce sejít s čínským velvyslancem.

Podle Keng Šuanga se vedení české metropole i primátor v "jistou dobu zachovali velice špatně" v otázkách čínské národní suverenity a klíčových zájmů, které se týkaly i Tibetu nebo Tchaj-wanu. Tyto kroky podle mluvčího narušily vztahy mezi oběma zeměmi a dotkly se citů čínského lidu.

Své námitky vůči pražské správě mluvčí dál neupřesnil. Podle všeho ale reagoval na dřívější Hřibovo prohlášení o změně tzv. sesterské smlouvy, kterou s Pekingem uzavřelo minulé vedení Prahy. Z něho chce současná rada hlavního města odstranit bod, kterým Praha uznává jednotnou Čínu.

"To je hlavní důvod, proč dotyčné strany a jedinci z Prahy nejsou v Číně vítáni," prohlásil dále mluvčí. Prahu a "další příslušné politiky" vyzval, aby svůj postoj přehodnotili a přestali narušovat čínsko-české vztahy. "Jinak to nakonec poškodí jejich vlastní zájmy," dodal na tiskové konferenci, o níž ráno jako první informoval portál Echo24.

"Čína by se měla v česko-čínských vztazích více soustředit na dodržení předchozích slibů investic, které nebyly z jejich strany splněny," napsal ve čtvrtek primátor Hřib na svém facebookovém profilu. "Zrušení turné Pražské filharmonie, která už měla podepsanou smlouvu, ukazuje především to, že Čína není spolehlivým obchodním partnerem," dodal.

Hřib dále uvedl, že vyjmutí "nadbytečné politické deklarace" ze sesterské smlouvy nevnímá jako narušení česko-čínských vztahů. "Chceme mít apolitická partnerství založená na kulturní výměně, která budou oboustranně výhodná," napsal primátor. Dodal, že ve smlouvách s městy jako Londýn nebo Riga tuto politickou deklaraci Peking také nemá. Hřib proto nevidí důvod, proč by ji tam měla mít Praha. 

Záměr odstranit článek ze smlouvy ohlásilo vedení města na začátku roku, od té doby se o věci s Pekingem pokouší vyjednávat. Pokud druhá strana na podmínky nepřistoupí, hrozí podle primátora i vypovězení smlouvy.

Podle českého ministerstva zahraničí diplomacie podporuje regionální kontakty mezi Českem a Čínou, ale nemůže do nich zasahovat. Černínský palác to ve čtvrtek uvedl v tiskovém prohlášení.

"Chci se v nejbližším možném termínu setkat s čínským velvyslancem. Přijde mi nešťastné, když se politika zavléká do kultury. Česko je země, kde vláda nemá možnost ovlivňovat kroky místní samosprávy, kterou občané volí, a věřím, že tomu rozumí i čínská strana," napsal HN ministr
zahraničí Petříček.

"Zahraniční politiku dělá vláda, ministerstvo zahraničních věcí. My máme politiku jednotné Číny a magistrát, nebo piráti mají na zahraniční politiku jiný názor a my jim do toho těžko můžeme mluvit. Jsou nezávislí, samostatní. Pokud se rozhodli jít touhle cestou, je to jejich rozhodnutí," řekl novinářům premiér Andrej Babiš (ANO) při čtvrteční návštěvě Jihočeského kraje.

"Vedení Prahy poškozuje vztahy s ČLR zcela záměrně, evidentně ve prospěch cizí moci. Poškozuje tak zájmy České republiky," napsal na Twitter Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta republiky, který dlouhodobě usiluje o užší vztahy mezi Českem a Čínou. "Pacta sunt servanda (smlouvy se mají dodržovat). Ale to té neomarxistické úderce ve vedení Prahy nic neříká," dodal Ovčáček pro HN.

Tvrzení prezidentského mluvčího na Twitteru popřel náměstek primátora Prahy Petr Hlubuček. "My chceme, aby smlouvy s cizími městy měly především kulturní a nepolitický obsah. Nikdo nám nebude říkat, s kým se v Praze smíme a nesmíme stýkat," napsal Hlubuček. 

Podle předsedy zastupitelského klubu Spojených sil pro Prahu Jiřího Pospíšila (TOP 09) by Čína měla především dodržovat lidská práva a přiblížit se standardům západních demokracií. "Pak budou vztahy mezi Čínou a Prahou bezproblémové," napsal na Twitter Pospíšil.

Zbývá vám ještě 30 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se