Při útoku na japonský tanker byly minulý týden v Ománském zálivu použity přísavné miny. Oznámila to ve středu americká armáda ve Spojených arabských emirátech, kde má svou základnu. Vyšetřovatelům se podařilo z lodi získat otisky prstů. Odborník na výbušniny Sean Kido z páté flotily amerického námořnictva ukázal střepiny jedné miny a magnet, který byl sejmut z jednoho z napadených tankerů. Kromě japonské lodi se stal obětí útoku minulý čtvrtek i tanker patřící Norsku. Oba byly poškozeny, ale ne potopeny, posádky se podařilo evakuovat.

"Lze rozeznat přísavnou minu, která byla použita a která se nápadně podobá minám, které Írán veřejně ukázal při svých vojenských přehlídkách," sdělil Kido, jenž s novináři hovořil poblíž přístavu Fudžajra ve Spojených arabských emirátech.

USA z útoku obvinily Írán, který ale vinu popřel. Od počátku se hovořilo o přísavných minách, ale posádka japonského tankeru Kokuka Courageous se zmínila, že před explozí viděla letící předměty. Kido ve středu řekl, že poškození na tankeru neodpovídá možnosti, že loď zasáhlo něco ze vzduchu.

Kido rovněž řekl, že vyšetřovatelům námořnictva se podařilo sejmout otisky prstů a otisk ruky z boku jedné z poškozených lodí.

Čtvrteční útok na dva tankery a také květnový útok na čtyři lodě v oblasti Perského zálivu vzbudily obavy ze zhoršující se bezpečnostní situace na trase ropných tankerů. USA vyvolaly loňským odstoupením od smlouvy o íránském jaderném programu a obnovou sankcí napětí, k němuž nyní přispěly posilováním svých jednotek v Perském zálivu. Írán teď začal od dohody odstupovat také, ale tvrdí, že o vojenskou konfrontaci s USA neusiluje. To deklaruje i Washington s tím, že je připraven obnovit s Íránem jednání.