reklama
reklama
26. 5. 2019 | poslední aktualizace: 26. 5. 2019  19:27

Škrty peněz na sociální služby? Jako by dělníkovi nepřidali, protože už si našetřil dost, říká Lukl ze svazu měst

 
Martin Ťopek
Martin Ťopek
redaktor

Předseda Svazu měst a obcí a zároveň starosta jihomoravského Kyjova František Lukl na květnovém sjezdu svazu opakovaně kritizoval stát za to, že nedává obcím peníze na úkoly, které jim klade.

Aktuální je to v současné době, kdy ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) oznámila zástupcům měst škrty na platy pracovníků v sociálních službách. V příštím roce by města měla dostat také méně peněz na právní ochranu ohrožených dětí. Obce by tyto věci měly platit ze svých rezerv.

"Je to, jako kdyby někomu ve fabrice nechtěli přidat, protože si už našetřil dost peněz," říká Lukl.

HN: Chcete, aby stát dal obcím peníze na všechny úkoly, které na ně klade. Ukazuje se, že tomu tak není, například u peněz na platy sociálních pracovníků, kde budou peníze ze strany státu zřejmě silně pokráceny. Co hodláte dělat pro to, abyste dostali od státu peníze na vše, co po vás chce?

V této záležitosti úzce spolupracujeme s kraji, protože je pálí podobné problémy. Mají se zvýšit platy, zaplatíme to ze svého, nastaví se nulové jízdné pro studenty, zaplatíme to ze svého... V tuto chvíli na úrovni legislativních komisí zpracováváme návrh, abychom ho dali jako návrh krajů, které mají legislativní pravomoc. V minulosti mnoho těch návrhů nebylo úspěšných, až na jeden, který pro nás byl podstatný, a to návrh Libereckého kraje ke změně rozpočtového určení daní. Vidíme, že je to cesta, a pokud se toho nechtějí ujmout poslanci, tak to uděláme prostřednictvím pravomocí krajů.

Chcete si přečíst celý článek?
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama