reklama
reklama
23. 5. 2019 | poslední aktualizace: 23. 5. 2019  17:02

ČNB zatím nebude více omezovat hypotéky. Namísto toho přiměje banky, aby víc přispívaly do rezerv

ČTK
ČTK
Čtěte více o: ČNB | rezerva | úvěry
ČNB nezpřísní udělování hypoték.
ČNB nezpřísní udělování hypoték.
autor: Václav Vašků

Banky budou od července 2020 odvádět více peněz do rezerv na ochranu úvěrového trhu, uvedla ve čtvrtek Česká národní banka (ČNB). ČNB totiž zvýšila tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy na dvě procenta. Sazbu, která platí pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry, stanovuje ČNB pravidelně každé čtvrtletí s účinností za rok. Ve čtvrtek zveřejněné rozhodnutí je tak platné od 1. července 2020. Spolu s tím ČNB nezmění limity pro udělování hypoték.

Rezervu by měly banky vytvářet v době růstu úvěrů. Naopak při poklesu ekonomické aktivity doprovázené rostoucími úvěrovými ztrátami by měla být využita bankami pro krytí ztrát. Cílem je zabránit přenosu případných problémů finančních institucí do ekonomiky. Efektem může být zpomalení růstu úvěrů.

"Důvodem (zvýšení) je nárůst rizik spojených s rostoucí fází finančního cyklu české ekonomiky a dílčí zesílení signálů zranitelnosti domácího bankovního sektoru vůči případné nepříznivé změně podmínek v ekonomice," uvedla ČNB.

Proticyklická kapitálová rezerva je jedním z opatření EU o přístupu k činnosti úvěrových institucí a o obezřetnostním dohledu nad úvěrovými institucemi a investičními podniky (CRD IV). Vedle toho existují kapitálová rezerva ke krytí systémového rizika a bezpečnostní rezerva.

Finanční sektor je stabilní, říká ČNB

ČNB dále ve čtvrtek ve Zprávě o finanční stabilitě uvedla, že domácí finanční sektor je stabilní a vysoce odolný vůči případným nepříznivým šokům. Bankovní sektor má i nadále dostatečný prostor pro růst úvěrů i po zvýšení kapitálové rezervy, avšak za předpokladu přiměřené dividendové politiky. 

externí video: ČNB - Zpráva o finanční stabilitě 2018/2019
CNB_-_Zprava_o_financni_stabilite_2018_2019.png

Banky v uplynulém období podle zprávy posílily kapitálovou vybavenost a disponují vysokou likviditou. Pojišťovny udržely kapitálovou vybavenost i ziskovost navzdory vývoji na finančních trzích, který nepříznivě ovlivnil hodnotu jejich aktiv a závazků.

Penzijní společnosti a investiční fondy byly sice v závěru roku 2018 nepříznivě ovlivněny změnami cen držených aktiv, nevedlo to však k odlivu klientů či systémově významným ztrátám.

Finanční stabilita je vedle stability cenové dalším klíčovým cílem ČNB, a to od roku 2013. Celou Zprávu o finanční stabilitě zveřejní ČNB letos 11. června stejně jako nové znění doporučení k řízení rizik spojených s poskytováním retailových úvěrů zajištěných rezidenční nemovitostí.

Autoři: ČTK
reklama
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama