reklama
reklama
20. 5. 2019 | poslední aktualizace: 20. 5. 2019  10:55
Konec práce z domova po rozsudku soudu EU nehrozí

Konec práce z domova po rozsudku soudu EU nehrozí. Pravidla mohou naopak pomoci

Soudní dvůr Evropské unie vynesl důležitý rozsudek, který má vliv na jeden z nepopulárnějších benefitů - práci z domova. Soud zaměstnavatelům nařídil přesnou evidenci pracovní doby bez ohledu na to, kde člověk pracuje - zda na pracovišti, na cestě nebo z obýváku. Učinil tak na základě stížnosti španělských zaměstnanců, kteří se dožadovali evidence a zaplacení přesčasových hodin.
-rkp
Čtěte více o: home office | EU | legislativa | zaměstnanost
Home office, ilustrace
Home office, ilustrace
autor: Pixbay

Rozsudek vyvolal vesměs nesouhlasné reakce zaměstnavatelů, kteří jej kritizují jako byrokratické rozhodnutí, které jde proti flexibilitě pracovního trhu. Podle personální ředitelky společnosti Edenred, která působí v oblasti firemních benefitů, ale tato kritika není zcela na místě.

„Je jasné, že přílišná regulace pracovnímu (ani jinému) trhu nesvědčí. Na druhou stranu, nárůst administrativy nebude nijak zásadní. A navíc – a to je ještě důležitější – rozhodnutí vnese pravidla hry do prostředí, které téměř žádné nemá. A to může být naopak ku prospěchu věci,“ říká personální ředitelka společnosti Edenred Martina Chloupková.

V současné době je práce domova v poměrně výrazném právním vakuu a je hodně o důvěře mezi zaměstnavatelem a pracovníkem.  “S tím, jak se bude tento benefit rozšiřovat – a je to jedině dobře – je ale zapotřebí mít i pro tuto oblast legislativní kotvu. Jasný rámec může napomoci dalším firmám, aby tento benefit – za jasnějších pravidel – začaly zaměstnancům nabízet. Nynější praxe naopak mohla některé zaměstnavatele naopak spíše odrazovat – nejasnost by totiž v případě vzniklých komplikací mohla být řešena v jejich neprospěch. Příkladem budiž, když třeba zaměstnanec na home office utrpí úraz. Pokud nejsou žádná pravidla evidence práce, nevíme jak úraz klasifikovat –  je ten člověk vlastně doma, nebo v práci, jak to celé hlásit a zapsat? Nevíme. Podobné nejasnosti jsou i u banálnějších věcí, jako je třeba používání domácí techniky pro pracovní účely. Pro firmy je tak prostředí vskutku vágní. Tam, kde nejsou odvážnější, se proto mohou bránit rozšiřování home office práce. Jasnější právní zakotvení může naopak tento benefit výrazně podpořit,“ uvádí Chloupková.

 

Autoři: -rkp
reklama
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama