Energetické společnosti ČEZ vzrostl v prvním čtvrtletí letošního roku čistý zisk meziročně o 14 procent na 8,3 miliardy korun. Tržby firmy se meziročně zvýšily o 12 procent na 51,8 miliardy korun. Společnosti pomohly k vyšší ziskovosti hlavně rostoucí ceny elektřiny spolu se zvýšením její produkce. Na dividendách za loňský rok hodlá ČEZ vyplatit 12,9 miliardy korun oproti 17,8 miliardy o rok dříve. Hospodářské výsledky firma zveřejnila v úterý v tiskové zprávě.

Vedení společnosti uvedlo, že za loňský rok navrhne vyplatit dividendu 24 korun na akcii. Pokud valná hromada návrh schválí, bude mezi akcionáře rozděleno celkem 12,9 miliardy korun. Loni vyplatil ČEZ dividendu 33 korun na akcii, stát dostal 12,4 miliardy.

Analytici považují nižší dividendu za zklamání. "Tento návrh se nachází i pod tržními odhady, které byly posazeny do rozmezí 26 až 28 korun na akcii," uvedl analytik Fio banky Jan Raška. Také analytik Komerční banky Jiří Kostka se pozastavuje nad výší navržené dividendy. "To je určitě zklamáním, když mnoho investorů a obchodníků spekulovalo o změně dividendové politiky a vyšším návrhu," řekl. Dodal, že vedení firmy ani nepřistoupilo ke změně své dividendové politiky pro budoucí roky. "Na druhou stranu si myslíme, že nízký návrh dividendy může být definitivní tečkou za obdobím dlouhodobého poklesu ziskovosti i výše dividendy," myslí si Kostka.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš ale uvedl, že společnost navrhuje vyplatit na dividendách 99 procent zisku, což je dosud nejvyšší podíl v historii. Loni šlo na dividendy 86 procent, předloni 90 procent. "Návrh dividendy na úrovni 99 procent je historicky nejvyšší procento, které na dividendy navrhujeme ze základny pro tyto účely. Tou je podle dividendové politiky konsolidovaný zisk po zdanění očištěný o mimořádné vlivy, které nesouvisely s běžným hospodařením, tj. zejména o opravné položky k hmotnému majetku," upřesnil Beneš.

Zvýšení zisku v úvodním čtvrtletí letošního roku bylo způsobeno zejména růstem cen vyrobené elektřiny a vyšší výrobou v jaderných elektrárnách. "Po letech meziročních poklesů realizačních cen vyrobené elektřiny se v našich výsledcích projevuje růst cen elektřiny na velkoobchodních trzích, a navíc se nám podařilo meziročně vyrobit o 1,1 terawatthodin elektřiny více," uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Dodal, že hospodářské i provozní výsledky prvního čtvrtletí jsou v souladu očekáváním vedení firmy.

Naopak negativně se v hospodaření firmy projevily vyšší náklady na emisní povolenky pro výrobu elektřiny. Důvodem byl růst jejich tržních cen i nižší počet bezplatně přidělených povolenek.

Provozní zisk před odpisy (EBITDA) Skupiny ČEZ dosáhl v prvním čtvrtletí 19,3 miliardy korun. Za celý letošní rok firma očekává EBITDA mezi 57 až 59 miliardami korun. Výhled čistého zisku je na úrovni 17 až 19 miliard korun.

Z tradičních zdrojů vyrobil ČEZ v prvním čtvrtletí 16,6 terawatthodin (TWh) elektřiny, o šest procent více než ve stejném období loňského roku. Výroba elektřiny v alternativních zdrojích dosáhla 0,7 TWh, čímž meziročně stoupla o 18 procent. Produkce elektřiny v jaderných elektrárnách stoupla meziročně o 0,5 TWh.

ČEZ je největší česká energetická firma. Majoritním akcionářem firmy je stát, který drží přes ministerstvo financí 70 procent akcií. V loňském roce měl ČEZ zisk 10,5 miliardy korun, meziročně o 45 procent nižší. Srovnání podle ČEZ značně ovlivnily jednorázové výnosy z roku 2017, hlavně z prodeje akcií maďarské ropné a plynárenské skupiny MOL.