V Číně není nijak těžké stát se "podezřelou osobou". Stačí hodně cestovat, stahovat si "neobvyklé aplikace" jako WhatsApp nebo mít příbuzného v "převýchovném táboře". Tamní policie využívá k lokalizaci "nežádoucích živlů" aplikaci nazvanou Platforma pro integrované společné bojové operace (IJOP), což je databáze pro masový dohled nad občany. 

Tuto aplikaci prozkoumala mezinárodní nezisková organizace Human Rights Watch (HRW) ve spolupráci s firmou Cure53, zaměřující se na kyberbezpečnost. Jejich zjištění jsou doposud nejširším náhledem do fungování technologie "Velkého bratra" v autoritářském režimu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Autonomní oblast Sin-ťiang, ve které komunistická strana program zkouší, je přitom pro zahraniční novináře i diplomaty uzavřená. Žijí zde převážně muslimští Ujgurové, kteří jsou již dlouhou dobu trnem v oku centrální vládě.

"Čína provádí zcela nezákonný hromadný dohled nad svými obyvateli za účelem jejich svévolného zadržování," uvádí Maya Wangová z HRW. Upozornila však, že využívání těchto systémů není specifické pouze pro Sin-ťiang. "Podobné iniciativy na vysávání informací z lidí se začínají rozlézat po celé zemi," dodala. 

"Na tento způsob dohledu nad obyvatelstvem musíme nahlížet nikoliv jako na regionální událost někde na okraji Číny, nýbrž jako na první pokus o globální kontrolu lidí," tvrdí bezpečnostní expert Greg Walton. "Podobnost s IJOP můžeme vidět ve výzkumech, na kterých se pracuje od Silicon Valley po Šanghaj," upozornil. Podle Waltona Čína částečně okopírovala systém, který britská policie používala v 90. letech minulého století, jedná se tedy o dlouhodobější koncept.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak funguje aplikace IJOP?
  • Z dílny jaké společnosti pochází?
  • A jak dopadají ti, kteří se aplikaci znelíbí?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se