Vláda v pondělí schválila poskytnutí ropy petrochemického holdingu Unipetrol ze státních hmotných rezerv. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Bližší informace k rozhodnutí neposkytla, materiál byl totiž projednáván v utajeném režimu. Unipetrol má v současnosti zásoby sirné ruské ropy pro svou rafinerii v Litvínově asi na pět dní. Do Česka přitom od pátku ropovodem Družba neteče žádná ropa, evropské státy ji ruské straně odmítly kvůli jejímu znečištění organickým chloridem.

Česko má nyní pokryty komerčními subjekty zásoby pohonných hmot na příštích 30 dní. Po pondělním jednání poradní skupiny, ve které jsou zastoupeni všichni velcí hráči na trhu s pohonnými hmotami, to řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Distributoři podle něj mimo jiné navýšili dovoz nafty vlaky ze zahraničí. Podle informací ruské vlády již do ropovodu Družba teče čistá ropa. Do Česka by čistá ropa měla dorazit až za několik dní. Podle analytika společnosti ENA Jiřího Gavora teče ropa ropovodem Družba do Česka tři až pět dnů. "Záleží na rychlosti proudění, tlaku v ropovodu," řekl.

"Ze strany rozhodujících distributorů jsme byli ujištěni, že v tuto chvíli jsou objednávky a zásoby dostatečné. Není v tuto chvíli žádná obava k nějakým cenovým pohybům nebo k nějaké situaci, že by na nějaké čerpací stanici neměl být dostatek zásob," řekl Švagr. Situace je podle něj nicméně neustále monitorována, pracovní skupina by se měla znovu sejít na konci příštího týdne.

Kromě komerčních zásob má Česko také zásoby ropy a ropných produktů ve státních rezervách, které teď činí asi 84 dní. V polovině dubna Švagr uvedl, že nouzové zásoby ropy a ropných produktů v Česku ke konci března meziročně klesly zhruba o tři dny na 83,71 dne průměrných čistých denních dovozů. Česko tak už třetí rok neplní směrnici EU, podle které má být zásoba na 90 dní.

V pátek Švagr uvedl, že v ropovodu Družba se nachází 250 000 až 300 000 tun kontaminované ropy. Dovoz ruské ropy ropovodem kvůli jejímu znečištění zastavily už ve čtvrtek Polsko, Německo, Bělorusko a Slovensko. Za pozitivní zprávu předseda SSHR označil to, že Unipetrol má v ropovodu na cestě ještě asi 50 000 tun ropy, které se nachází před kontaminovanou ropou.

Do Česka od pátku ropovodem Družba neteče žádná ropa, evropské státy ji odmítly přijmout kvůli jejímu znečištění organickým chloridem. Na hranici s Běloruskem již v pondělí v poledne místního času (11:00 SELČ) dotekla ropovodem Družba čistá ropa, řekl mluvčí místopředsedy ruské vlády Dmitrije Kozaka. 

Unipetrol v Česku provozuje vedle litvínovské rafinerie také rafinerii v Kralupech nad Vltavou. Ruskou sirnou ropu zpracovává však pouze rafinerie v Litvínově. Roční kapacita obou českých rafinerií je dohromady zhruba devět milionů tun ropy, z čehož na litvínovskou rafinerii připadá téměř šest milionů tun. Kralupská rafinerie naopak zpracovává nízkosirné ropy přepravované do Česka z italského Terstu přes Ingolstadt ropovodem IKL, který byl uveden do provozu v lednu 1996. Podle odborníků však lze tuto ropu použít v Litvínově jen velmi obtížně.

Objem ropy dodané do Česka zveřejňoval státní správce ropovodů Mero do doby, než se Unipetrol stal v roce 2015 jediným vlastníkem někdejší České rafinérské. V roce 2014 bylo do ČR dodáno 7,48 milionu tun ropy, z toho ropovodem Družba 3,85 milionu tun. Organický chlorid se používá ke zvýšení produkce ropy. Před transportem je ale potřeba ho od ropy oddělit, protože může poškodit rafinerie.

Rusko v pátek uvedlo, že bude trvat dva týdny, než se stabilizují dodávky ropovodem Družba. Ropovod Družba se v Bělorusku rozděluje na dvě větve. Severní vede do Polska a Německa. Jižní pak vede přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do Česka.

Zdroj blízký kupcům ropy ze severní větve agentuře Reuters řekl, že dodávky do Polska a Německa stále stojí a neočekává se, že by byly v nejbližší době obnoveny.

Informovaný zdroj z odvětví také agentuře Reuters řekl, že to, že na běloruskou hranici dorazila čistá ropa, ještě nic neznamená. "Čistá uralská ropa se chystá dosáhnout běloruské hranice, ale to nic neřeší. Žádné řešení. Situace je horší, než se zdá," uvedl.

Problém s ropou se objevil minulý týden, kdy nejmenovaný ruský producent surovinu kontaminoval vysokými dávkami organického chloridu, který se používá ke zvýšení produkce ropy. Před transportem je ale nutné ho z ropy odstranit, protože může poškodit rafinerie.

Rusko zatím neupřesnilo, jak plánuje dostat kontaminovanou ropu z celého ropovodu. Ropovod Družba může dodávat denně až jeden milion barelů ropy, což je zhruba jedno procento globální poptávky. Náměstek ruského ministra pro energetiku Pavel Sorokin v pátek novinářům řekl, že jednou z možností je smíchat čistou ropu s kontaminovanou.

Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu uvedl, provozovatel ropovodů Transněfť záležitost vyšetřuje. Naznačil, že kontaminací by se mohly začít zabývat i státní orgány, včetně těch činných v trestním řízení.

S výpadky dodávek ropy prostřednictvím Družby jsou už z minulosti zkušenosti, a to zejména z 90. let. Přerušení dodávek přitom mělo nejrůznější příčiny - od požadavku SSSR na platbu ve volně směnitelné měně přes spory mezi Ruskem a Ukrajinou o výši tranzitních poplatků až po zaplněné české zásobníky. Potíže s dodávkami občas působilo i počasí. Ke kontaminaci ropy však v Rusku dochází zřídka. Podle obchodníků se vyšší podíl organického chloridu objevil v ruské ropě zhruba před deseti lety, avšak znečištění bylo mnohem nižší.