Panuje shoda, že nějaká krize ekonomiky dříve nebo později přijde. Akcie jsou po deseti letech růstu pravděpodobně blízko nějaké větší korekci, a pokud mají investoři z něčeho strach, je to ztráta. Pravidelně se setkávám s klienty, kteří zvažují, kam uložit peníze, jakým způsobem je ochránit před inflací a současně dosáhnout výdělku s určitou mírou klidu.

Češi leckdy zapomínají, že kolísání hodnoty na akciových trzích o pětinu a víc je normální. Když se taková odchylka v dnešní době objeví, stává se pro ně znepokojující.

Jak tedy investovat, vyhnout se obavám z propadu hodnoty investice, zachovat si rozumnou míru možnosti dostat se zpět k hotovosti? Vhodnou alternativou by mohly být realitní fondy. Jejich současná nabídka je široká a lze říct, že nároky českého konzervativního investora by mohly splnit. Z vlastní zkušenosti vím, že klientům se velmi zamlouvá možnost investovat takzvaně "do cihly" a bez nutnosti se o nemovitost starat.

Pokud je struktura realitního fondu transparentní, měl by mít investor možnost posoudit jeho kvalitu. Musí být proto zřejmé, jaké nemovitosti v něm jsou, jak jsou staré, jaká je bonita nájemníků, jaké a na jak dlouho mají nájemní smlouvy. Další důležitou informací je zadlužení fondu. To vše ovlivňuje jeho výnos, který všechny samozřejmě zajímá.

Za mě tedy realitní fondy určitě ano. Jejich výnos většinou nebude dvojciferný, ale konzervativního klienta obávajícího se ztráty mohou uklidnit mírnějším, ale stabilnějším výdělkem. Měl by nejen vyrovnat inflaci, ale při jejím zohlednění investici i zhodnotit. V posledních letech se výkonnost českých fondů dá hodnotit pozitivně.

Pro další investice je dobré vědět, kdo vybraný fond spravuje, jaké má zkušenosti, vizi a do jakého typu realit může svěřené peníze investovat.

Přehled realitních fondů v Česku