reklama
reklama
2. 4. 2019 | poslední aktualizace: 3. 4. 2019  13:17

Před pěti lety byly bez práce tisíce kuchařů, skladníků i dělníků. Podívejte se, jak růst vysál trh práce a o které profese je zájem

 
Petr Štěpán
Petr Štěpán
editor

Léta růstu rychle změnila Česko. Za posledních pět let se výrazně proměnil také trh práce, a to zejména v průmyslu, stavebnictví, logistice nebo gastronomii. Počet zájemců o určité pozice ještě v roce 2015 výrazně převyšoval množství vypsaných míst, uběhlo ale pár let a situace je naprosto odlišná – firmy sahají po každém vhodném uchazeči. Nezaměstnanost přitom zůstává rekordně nízká. Ukazují to data o nabídce a poptávce na pracovním trhu, která sbírá Úřad práce.

Nejdramatičtější je situace ve stavebnictví. Počet vypsaných pozic pro dělníky ve výstavbě budov dvanáctkrát převyšuje počet zájemců, firmám chybí zhruba 22 tisíc lidí. Před pěti lety jich přitom byl naopak mírný nadbytek. Nedostatek je v současnosti nejvyšší v okolí větších měst, nejvíce v Praze a poté na Pardubicku, Brněnsku a Chomutovsku.

Rozdíl počtu uchazečů a nabízených volných míst pro dělníky ve výstavbě budov v únoru 2015 a 2019

Dělníci v oblasti výstavby budov - mapa

Červená barva značí vyšší počet nabízených pracovních míst než je počet uchazečů, zelená nadbytek uchazečů.

Situace se změnila i v gastronomii. V roce 2015 bylo takřka v každém regionu podstatně více uchazečů o pozici kuchaře než nabízených pracovních míst. Dnes jich napříč celou zemí chybí přes tři tisíce. Postupně ubývá i "volných" číšníků a servírek. Nadbytek jich je v některých pohraničních oblastech, ale v turisticky exponovaných okresech chybí - například na Karlovarsku a v Praze. 

Chcete si přečíst celý článek?
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama