Letos 900 korun měsíčně. Příští rok dalších 900 korun měsíčně. Takový kvapík ve zvyšování penzí tu nebyl roky. Důchodci si to jistě zaslouží, ale je to i poukázka na velký krach so­ciálního státu. Až konjunktura skončí, důchodový účet se najednou propadne do ztrát, které bude erár jen těžko sanovat. A až to zvládne, přihlásí se o slovo nelítostná demografie stárnoucího Česka a důchodový systém se zhroutí definitivně.

Do velké důchodové reformy se nikomu z politiků zjevně nechce. To je chyba, ale dá se to pochopit − na bolestivé reformě penzí se procenta přízně ve volbách příliš nahnat nedají.

Je tu však jedna celkem bezbolestná cesta − masivní podpora penzistů, aby i po dovršení věku pro odchod do důchodu zůstali na trhu práce.

V EU má Česko po Maltě nejvyšší procento seniorů, kteří jdou do důchodu prostě proto, že mohou. Skoro 90 procent. Na Slovensku to není ani polovina. Průměr EU je pod 40 procenty. Je jistě špatně, pokud je to pracující chudoba, kdy si senior nemůže dovolit jen vyžít z důchodu. Na druhou stranu je přirozené, že třeba ve Švédsku se pracuje tak dlouho, dokud to jde. Třeba na částečný úvazek, protože je to stále ta nejlepší forma realizace (jen pětina seniorů tak jde do důchodu s důchodovým věkem). A důchodový účet to výrazně stabilizuje. Místo konce odvodů daní a pojistného a výběru důchodové dávky dál senior daňově prospívá státu.

Je samozřejmě nutné i rozvoj "stříbrné ekonomiky" podporovat − ideálně výraznou bonifikací budoucího důchodu. V Česku i když pracujete několik let přes důchodový věk, skoro vůbec si penzi nevylepšíte. Ve Švédsku výrazně.

Je jistě potěšující, že počet pracujících důchodců stoupá − v prvním pololetí to bylo 342 tisíc seniorů, o 30 tisíc více než minulý rok. Je to také nejvíce za osm let a je to samozřejmě i kvůli zoufalému nedostatku pracovní síly na českém trhu. Ale je to pořád málo. Strašně málo. A pokud se bude pořád jen přidávat na penzích, ale nijak nepobízet seniory k delší práci, pak se důchodový systém nakonec celý spektakulárně zhroutí.

Související