reklama
reklama
21. 3. 2019 | poslední aktualizace: 23. 3. 2019  09:33

Buď dítě, nebo byt. Životní úroveň rodin po narození dítěte padá tím strměji, čím vyšší mají příjmy

 
David Busta
editor

Pokud se dnes mladá rodina rozhodne pořídit si dítě, musí počítat s poklesem životní úrovně v řádu desítek procent. Navíc platí, že čím více si rodiče vydělávali před narozením dítěte, tím tvrdšímu propadu příjmů budou čelit. Situace se navíc dlouhodobě zhoršuje, byť by ji mohl zmírnit vyšší rodičovský příspěvek, na němž se shodla koalice. Zatím platná dohoda ale počítá se zvýšením pouze pro děti narozené až v roce 2020 a dále.

Náklady na výchovu a výživu dítěte podle analytiků Československé obchodní banky dosahují částky kolem 1,5 milionu korun. Pokud rodiče finančně podporují dítě i po 18. roku života, například při vysokoškolských studiích, může být suma i dvojnásobná.

Tato částka ale pokrývá pouze výdaje přímo spojené s výchovou dítěte. Korektní výpočet musí zahrnout i náklady obětované příležitosti. Tedy fakt, že rodič odchodem na rodičovskou dovolenou přichází o příjem ze zaměstnání a část kariéry. Zejména v případě žen to vede k nižším mzdám a následně i nižším penzím. Pokud se všechny náklady sečtou, může jít zejména u středně příjmových rodin o částku, za niž si lze i v Praze pořídit byt.

Pokud oba rodiče vydělávají mediánovou mzdu, klesne jejich životní úroveň po narození dítěte o 44 procent. S dítětem doma bývá obvykle žena, tudíž odchodem z práce přichází rodina o 25 tisíc korun hrubého měsíčně, to odpovídá 19 tisícům korun čistého. Nově tak má rodina k dispozici medián muže, což je 24 tisíc korun čistého. Zde už je započítán bonus na dítě, na který před narozením potomka neměl nárok.

Chcete si přečíst celý článek?
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama