Kdykoliv se začne mluvit o reformě zdravotnictví, celá diskuse za pár dní či týdnů vyšumí. Poslední pokus tzv. Julínkovy reformy (mimo jiné přinesla třicetikorunový poplatek za návštěvu lékaře) dopadl z hlediska politiků katastrofálně a na další už nikdo nemá odvahu. Fakta jsou ovšem neúprosná: pokud dojde ke zpomalení ekonomiky a jen mírnému růstu nezaměstnanosti, zpomalí se příliv peněz. Současně stárne populace a rostou nároky. Otázka je jasná, kde vzít peníze?

Lze pochopit, že do velké reformy se nikomu nechce, zvyšovat zdravotnické odvody z mezd a platů není reálné a proti zvýšení spoluúčasti je jednoznačně KSČM, která současnou vládu drží u moci.

Nikdo ovšem netvrdí, že nejsou možné drobné změny. K těm by ovšem byla nutná skutečně podrobná analýza současného stavu. Ministerstvo zdravotnictví by mělo vědět, jaká je dostupnost té které odbornosti v krajích. Jaké jsou k dispozici přístroje a zda jsou skutečně využívány − nejen osm hodin běžné pracovní doby, ale klidně 24 hodin, protože přístroj za stovky milionů má jet naplno. Jaké operace a zákroky je nezbytné dělat v blízkém okolí a co je možné soustředit do velkých center, která už třeba v onkologii a kardiologii existují. Jak je zajištěná následná péče. Jak funguje domácí péče (zdravotnická) a nakolik spolupracuje s péčí sociální. Témat je mnoho, absence informací je hrozivá.

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • Ve zdravotnictví nechybí pouze peníze, ale také dobré informace, za kolik, koho a jak vlastně léčí.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se