reklama
reklama
21. 2. 2019 | poslední aktualizace: 21. 2. 2019  12:36

Lenovo překonalo odhady analytiků. Navzdory obchodní válce hlásí největší výrobce počítačů na světě čistý zisk 5,3 miliardy korun

ČTK
ČTK
Šéf čínské firmy Lenovo Jang Jüan-čching.
Šéf čínské firmy Lenovo Jang Jüan-čching.
autor: Reuters

Čínská společnost Lenovo, která je největším výrobcem osobních počítačů na světě, se ve třetím fiskálním čtvrtletí vrátila k zisku, který navzdory obchodní válce mezi USA a Čínou překonal odhady analytiků. Čistý zisk za tři měsíce do konce prosince činil 233 milionů dolarů (5,3 miliardy korun) ve srovnání se ztrátou 289 milionů dolarů ve stejném období předchozího roku, uvedla firma ve čtvrtek.

Analytici dotazovaní agenturou Refinitiv čekali v průměru zisk 207 milionů dolarů. Ke ztrátě v předchozím roce přispěly mimořádné položky související s daňovou reformou v USA.

Příjmy se zvýšily o 8,5 procenta na 14,04 miliardy dolarů (317,2 miliardy korun) a byly nejvyšší za čtyři roky. Příjmy z prodeje osobních počítačů a chytrých přístrojů se pak zvýšily o 12 procent na rekordních 10,7 miliardy dolarů.

Firma dodala, že její podíl na globálním trhu osobních počítačů stoupl na 24,6 procenta. Výzkumná společnost Gartner minulý měsíc informovala, že celosvětový odbyt osobních počítačů na trhy v posledním loňském čtvrtletí klesl o 4,3 procenta a za celý loňský rok o 1,3 procenta. Největším třem prodejcům, kterými jsou Lenovo, HP a Dell, ale jejich podíl na trhu stoupl celkem na 63 procent z předchozích 59 procent.

Divize mobilních telefonů vykázala zisk před zdaněním tři miliony dolarů. Do zisku se tak dostala poprvé od roku 2014, kdy Lenovo koupilo mobilní divizi americké společnosti Motorola. Příjmy však klesly o 20 procent, což Lenovo připisuje nové strategii  zaměřit se na důležité trhy.

Ztráta divize datových center se pak snížila na 55 milionů dolarů z 86 milionů dolarů. Příjmy stouply o 31 procent.

Společnost je optimistická ve výhledu dalšího růstu v Číně a zaměří se na prémiový trh. Ředitel Jang Jüan-čching agentuře Reuters řekl, že firma je dobře připravena na geopolitickou i hospodářskou nestabilitu, protože její výrobní závody jsou v Číně, USA, Indii, Brazílii, Japonsku a Mexiku, což jí zaručuje stabilní dodávky. Americký kontinent má na celkových příjmech firmy podíl 31 procent a Čína 26 procent.

Akcie Lenova vzrostly ve čtvrtek o 11,9 procenta a vykázaly nejvyšší denní zisk téměř za deset let, upozornil dále Reuters.

Autoři: ČTK
reklama
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama