Diskuze se vedle Panattoni a KPMG zúčastnili zástupci Asociace developerů, Sdružení pro zahraniční investice – AFI, CzechInvestu, 108 Agency a dalších subjektů. Český průmysl zůstává podle účastníků i nadále spolehlivým motorem české ekonomiky, který pumpuje do veřejných rozpočtů miliardy korun. Dotčené obce však mají z těchto peněz nedostatečný podíl, a to snižuje jejich potenciál k rozvoji i motivaci k podpoře průmyslových zón.

V rámci analýzy KPMG pracovala s modelovým výrobním závodem o rozloze 25 tisíc čtverečních metrů a 140 zaměstnancích. „Spočítali jsme, že díky takové budově přitečou do veřejných rozpočtů jen z daní, odvodů a pojistného téměř tři miliardy korun. Z toho připadne státu na daních téměř 2,3 miliardy, dotčené obci přímo pak jen 15 milionů korun. Výstavba a následný provoz závodu dále vygeneruje v ČR celkovou spotřebu přes 61 miliard korun a celkové tržby ve výši téměř 112 miliard korun,“ uvedl Petr Toman z KPMG.

Současný systém přerozdělování daní je tak podle účastníků setkání pro obce demotivující. „Starostům se vlastně nemůžeme divit. Proč by měli podporovat výstavbu nových průmyslových zón, když většina odvodů v obci nezůstane a obyvatelé jsou většinou proti?“ klade otázku Jakub Holec ze 108 Agency. Výmluvným příkladem jsou podle něj obce ve Středočeském kraji, z nichž se postupně stávají noclehárny pro Prahu a městečka duchů, která investují prakticky jen do toho, do čeho musí.

Související