Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v lednu nečekaně zvýšila. Ve své úterní zprávě to uvedl výzkumný institut ZEW. Jeho index důvěry se zvýšil na minus 15,0 z minus 17,5 bodu v prosinci. Z tohoto vývoje je patrné, že vyhlídky na růst největší evropské ekonomiky se zlepšují navzdory přetrvávajícím globálním obchodním sporům a odchodu Británie z EU.

Lednový výsledek zásadně překonal předpoklady analytiků oslovených agenturou Reuters, kteří v průměru očekávali další pokles, a to na minus 18,4 bodu. Významně se ale zhoršilo hodnocení současné hospodářské situace. Tento ukazatel klesl na 27,6 bodu ze 45,3 bodu v předchozím měsíci. Analytici předpovídali 43,5 bodu.

Německá ekonomika výrazně zpomaluje, loňský růst byl nejmenší za pět let. Na jejím výkonu je silně závislé české hospodářství

Devět let trvající expanzi výrazně brzdí slabší růst na rozvíjejících se trzích, obchodní spory, za nimiž stojí politika prezidenta USA Donalda Trumpa, a odchod Británie z Evropské unie. "Je pozoruhodné, že ekonomická nálada se vzhledem k velkému množství globálních ekonomických rizik nezhoršila," uvedl prezident ZEW Achim Wambach. Podotkl, že v posledních měsících se už značně zhoršila víra investorů v hospodářský růst. "Nové potenciálně negativní faktory, jako je zamítnutí dohody o brexitu v britském parlamentu a relativně slabý růst čínské ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí, už byly předjímány," řekl.

Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se loni zvýšil o 1,5 procenta, což je nejpomalejší tempo růstu za posledních pět let. Data podle agentury Reuters ukázala, že vývozce zasáhly obchodní spory USA a že automobilový průmysl má problémy přizpůsobit se přísnějším emisním normám.

Předpověď vývoje ekonomiky v letošním roce bude vláda aktualizovat příští týden. V říjnu ministerstvo hospodářství předpovídalo růst hrubého domácího produktu letos o 1,8 procenta, ústav Ifo v prosinci předpovídal 1,1 procenta.