reklama
reklama
17. 1. 2019 | poslední aktualizace: 17. 1. 2019  16:48

Američané hodlají čínský Huawei popohnat k soudu. Svůj vstřícný postoj začíná měnit i německá vláda, problémy má firma i v Británii

 
Václav Lavička
Václav Lavička
redaktor

Spojené státy americké už delší dobu vyvíjejí tlak na čínskou společnost Huawei Technologies, největšího světového dodavatele zařízení pro mobilní sítě a druhého největšího výrobce chytrých telefonů. Číňany podezřívají, že pomocí "zadních vrátek" ve svém zařízení shromažďují citlivé informace, které pak předávají Pekingu.

Úřady v USA vyšetřují, zda Huawei nespáchala trestný čin krádeže obchodního tajemství. Sepsání žaloby na tuto firmu je podle listu The Wall Street Journal otázkou několika dní.

Napětí mezi USA a Čínou, dvěma největšími ekonomikami světa, tak dále zhoustlo. Nejde jenom o zařízení pro sítě 5G. Několik amerických zákonodárců varovalo, že zařízení Huaweie pro americké solární parky může představovat riziko pro celou elektrorozvodnou síť v USA. "Jak demokraté, tak republikáni uvedli, že solární zařízení od Huaweie mohou napadnout hackeři a umožnit třetí straně zpomalit, či dokonce přerušit dodávky elektřiny," napsal britský list The Financial Times.

Šéf Huaweie po letech promluvil: S čínskými špiony nespolupracujeme, ale komunisty podporuji

Nová trestní žaloba staví na občansko-právním sporu, který v roce 2014 mobilní operátor T-Mobile vedl s firmou Huawei. Číňané se tehdy měli neoprávněně zmocnit chráněných informací (části technologií) spojených s testováním chytrých telefonů.

Mluvčí firmy Huawei, který odmítl trestní žalobu komentovat, v listu The Wall Street podotýká, že společnost svůj spor s T-Mobile urovnala v roce 2017, je tedy uzavřen. Soud v Seattlu tehdy konstatoval, že Huawei nezpůsobil T-Mobile žádnou škodu, neoprávněně se neobohatil, nejednal "úmyslně a zákeřně". Ale, jak píše citovaný list, Huawei připustila, že její dva zaměstnanci "jednali nesprávně", a proto souhlasila s uloženou pokutou 4,8 milionu dolarů.

Spolková vláda v Berlíně o Huawei diskutuje 

Společnost Huawei je největším dodavatelem zařízení rovněž pro německé operátory, kteří s ní dlouhodobě spolupracují. Avšak i v Berlíně se začínají obávat o bezpečnost dat. Spolkové ministerstvo zahraničí nedávno uspořádalo diskusní fórum na téma "Kdo má strach z Huaweie". Mělo odpovědět na otázku, jak si stát poradí s dominantním postavením Číňanů v dodávkách zařízení pro mobilní sítě. 

Chcete si přečíst celý článek?
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
Newsletter  
reklama
reklama
reklama