Zatímco nabídka bytů v novostavbách v Praze kvůli pomalému schvalování staveb vázne, počet bytů v měšťanských domech po kompletní rekonstrukci už pět let za sebou neustále roste. V loňském roce se jich v inzerátech objevilo 1166, což je meziročně téměř o 30 procent více. To znamená, že každý pátý nově do prodeje zařazený byt byl v činžovním domě. Ukazuje to analýza, kterou pro HN zpracoval portál Cenovámapa.org.

"V roce 2018 do podoby rezidenčního developerského trhu v Praze promluvily byty nabízené v rekonstruovaných objektech nejvíce za posledních pět let a svým podílem 20 procent na trhu byly schopny výrazně ovlivnit jeho parametry," říká František Brož, analytik zmíněného portálu.

Brož monitoruje developerské projekty jednak v nově stavěných bytových domech a pak také v činžovních domech, které projdou kompletní rekonstrukcí. V takových případech vznikají prakticky nové byty, jsou tak i kolaudovány a legálně se řídí pravidly pro prvoprodej (osvobození od daně z nabytí, platba DPH). Portál Cenovámapa.org mezi ně nepočítá menší rekonstrukce, například podkrovních vestaveb. Ty nejsou nabízeny jako developerské projekty, ale samostatně přes realitní kanceláře.

5796 bytů

loni zařadili developeři v Praze do prodeje, 20 procent z nich je v rekonstruovaných měšťanských domech.

1166 bytů

uvedených loni developery na trh bylo v činžovních domech po kompletní rekonstrukci. Meziročně šlo o 30procentní nárůst.

123 408 korun

za metr čtvereční byla loni průměrná cena bytu v činžovním domě v Praze, který prošel kompletní rekonstrukcí. Meziročně šlo o pokles o 12,5 procenta.

Zavedení hráči i nováčci

Rekonstrukcím měšťanských domů se dlouhodobě věnuje například Pražská správa nemovitostí, ale objevují se i noví hráči. S cílem rekonstruovat pražské měšťanské domy vznikla koncem roku 2017 společnost The Prague Collection. Společně s českým partnerem ji založil Milorad Mišković, zkušený realitní podnikatel ze Srbska. Miškoviče, stejně jako další developery, trápí dlouhé čekání na vyřízení územního rozhodnutí, stavebního povolení a změny územního plánu. Spousta staveb je kvůli tomu léta stále na papíře.

"Řekli jsme si − pojďme investovat do něčeho, co jsme dříve považovali za relativně malý byznys," uvádí Mišković. Strategií nové firmy je kupovat činžovní domy, které kompletně rekonstruuje a jednotlivé byty následně rozprodá. Některé domy si firma plánuje ponechat a byty v nich dlouhodobě pronajímat.

Prvním projektem je dům na Vinohradech v Mánesově ulici (č. p. 78). Převážná většina z 32 bytů je jedno- a dvoupokojových. "Dům jsme koupili loni v květnu, rekonstrukci budeme dokončovat v prvním kvartálu 2020. Průměrná prodejní cena je 150 tisíc korun za metr bez DPH," popisuje Mišković. Firma podle něj jedná o koupi dalších čtyř činžovních domů.

Podle analýzy portálu Cenovámapa.org průměrná cena bytu v projektech rekonstrukcí loni klesla o více než desetinu na 123 tisíc korun za metr čtvereční. Byty v novostavbách naopak meziročně podražily.

Jinak se vyvíjela i průměrná plocha bytu v jednotlivých kategoriích. Zatímco v novostavbách se loni prakticky nezměnila, v rekonstruovaných domech došlo k výraznému zmenšení na 46,15 metru čtverečního. Nabídka takzvaných miniaturních bytů začala koncem roku 2017 v Praze 1.

"Loni tento trend pokračoval ve výrazně širším měřítku pod názvem investiční byty," podotýká Brož. "V mnoha případech se pod designovým, butikovým nebo stylovým bydlením skrývá bydlení dobré tak akorát na pronájem," dodává.

V některých historických domech v centrální části Prahy developeři v projektech s honosnými názvy prodávají i byty, jejichž plocha má méně než 20 metrů čtverečních, v nabídce se ale také objevil sotva 14metrový byt.

Zbývá vám ještě 40 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se dozvíte, jaká je situace v Brně a co prodražuje cenu rekonstruovaných bytů ve starých domech.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se