reklama
reklama
8. 1. 2019 | poslední aktualizace: 8. 1. 2019  21:18

Hotely loni zvedly ceny. Část těch pražských ale pociťuje odliv hostů do apartmánů pronajímaných přes Booking.com

 
Olga Skalková
Olga Skalková
redaktorka

Česko je pro hotely čím dál větší terno. S nárůstem počtu hotelových hostů o 5,5 procenta a přenocování o 3,2 procenta za jedenáct měsíců loňského roku hoteliéři zaznamenali další rekord - podle v úterý zveřejněných výsledků ČSÚ do hotelů v celém Česku přijelo bezmála 13,8 milionu turistů a počet přenocování se blížil už 33 milionům. To je nejvíc v historii.

Růst trhu podporuje sílící poptávka turistů z Asie a Středního východu, ale i větší zájem Čechů. Rozhodujícím způsobem tento vývoj nadále ovlivňují zahraniční turisté, kteří v uvedeném období tvořili skoro 62 procent hotelové klientely a na celkovém počtu přenocování se podíleli 64 procenty.

Rekordní měsíce z pohledu návštěvnosti nezaznamenaly všechny hotely. Průměrná obsazenost pražských hotelů podle statistiky STR, která sleduje vývoj v kategorii tří až pěti hvězd, klesla za jedenáct loňských měsíců meziročně o 1,9 procenta na 78,7 procenta. Hotely v hlavním městě ale dokázaly v uvedeném období zvýšit průměrnou cenu ubytování o 3,3 procenta na 90,12 euro za noc. Tato kombinace je podle expertů krokem správným směrem.

"Strategie upřednostňování růstu cen před obsazeností má většinou pozitivní dopad na ziskovost hotelů, protože růst cen má minimální vliv na růst nákladů, zatímco zvýšení obsazenosti náklady naopak výrazně zvyšuje," říká Bořivoj Vokřínek, partner a vedoucí výzkumu hotelového trhu za region EMEA ve společnosti Cushman & Wakefield.

Tento trend potvrzuje i pražský čtyřhvězdičkový hotel Perla, který za jedenáct měsíců dosáhl průměrné obsazenosti 80 procent. "V eurech se nám podařilo průměrnou cenu udržet na úrovni rekordního roku 2017, " uvedl ředitel hotelu Tomáš Startl.

Chcete si přečíst celý článek?
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama