reklama
reklama
28. 11. 2018 | poslední aktualizace: 28. 11. 2018  17:18

Územní plán nestanovuje podíl mezi počtem bytů a obchůdky. V Praze proto vznikají nová sídliště jako "noclehárny" i bydlení se zázemím

Nová sídliště v Praze: Developeři staví noclehárny i bydlení se zázemím
 
Martina Marečková
Martina Marečková
redaktorka

Tento měsíc dokončil developer Ekospol po 10 letech výstavbu obytného areálu v polích v okrajové části pražských Kyjí. Svou velikostí se projekt s názvem Panorama Kyje zařadil mezi největší obytné soubory postavené v Praze za poslední dvě desetiletí.

Vznikla v něm téměř tisícovka bytů, jejichž tržní hodnotu vyčíslil Evžen Korec, generální ředitel a majitel Ekospolu, přibližně na tři miliardy korun. Areál je čistě obytný, chybí v něm jakékoliv služby či veřejný prostor pro setkávání jeho obyvatel. Územní plán investorovi žádné požadavky na jiné než obytné funkce neurčoval.

"Podobný celek bude vykazovat stejné nedostatky jako negativně vnímaná satelitní městečka, která bez občanské vybavenosti nemají ambici stát se samostatným celkem," říká Marek Vácha, mluvčí Institutu plánování a rozvoje (IPR).

Ekospol ale nemá s nebytovými prostory pro menší obchody ve svých rezidenčních projektech nejlepší zkušenosti. "Vypadá to jako dobrá idea, ale žádný malý obchod nemůže nabídnout ceny, které nabízejí velkoprodejny. Obchody pak končí, protože nejsou konkurenceschopné," říká Korec. "Většina lidí vezme auto a jede na velký nákup do nejbližšího nákupního centra," dodává.

Takovým je v případě projektu Panorama Kyje Centrum Černý Most. Ekospol ale ve svém projektu vyčlenil pozemek na stavbu velké prodejny potravin, který si od developera po vydání stavebního povolení koupí budoucí provozovatel. Zatím však není jasné, kdy obchod vznikne, protože investor chce podle Korce objekt dvoupatrový, to se však nelíbí městské části.

Chcete si přečíst celý článek?
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama