reklama
reklama
16. 10. 2018 | poslední aktualizace: 17. 10. 2018  12:44

Mapa koalic: Vítězství ve volbách nemusí znamenat vládnutí, strany zatím obešly vítěze v pětině případů. "Megapodrazy" dělá i ANO

 
Petr Štěpán
Petr Štěpán
editor

Hnutí ANO patrně skončí v opozici v Brně, Jihlavě i Českém Krumlově, navzdory tomu, že tam volby vyhrálo. Předseda hnutí Andrej Babiš v případě Brna mluvil o "megapodrazu", protože koalice s účastí jeho hnutí byla podle něj na spadnutí. I když vítězné strany velmi často vládnoucí koalici na radnici sestavují, rozhodně se nedá říct, že to je v českých městech a obcích pravidlo. 

Premiér Babiš i prezident Miloš Zeman na dění v Brně reagovali výzvou k zavedení přímé volby starostů. "Potřebujeme přímou volbu starostů a primátorů, protože v Praze by pravděpodobně vyhrál pan Čižinský (Praha sobě), v Brně určitě Vokřál (ANO), v Ostravě Macura (ANO). Už mohli být primátoři a vybírali by si svoje týmy," uvedl v pátek pro Deník Babiš.

"Je to kombinace úspěchu strany a osobnosti. A teď si to aplikujme na případ podrazů, které nastaly v krajských i komunálních volbách. Kde například ODS by měla v Praze pana Svobodu jako primátora atd. Byl by vítězný kandidát. Ale teď místo toho přiběhnou 'trpaslíci' a začnou vás (vítěze - pozn. red.) kopat do kotníků," řekl v pondělí ve vysílání Českého rozhlasu Zeman.

Oba naráželi na to, že v komunálních volbách můžou voliči hlasovat i pro jednotlivé kandidáty napříč stranami. Výjimečně úspěšný kandidát tak může mít více hlasů než lídr vítězné strany. Jak ale politologové před volbami upozorňovali, hlas kandidátovi je primárně hlasem pro jeho stranu. Přímou volbu starostů vedle premiéra a prezidenta podporují i některé parlamentní strany, například piráti a SPD.

Po letošních komunálních volbách zatím ve většině případů platí, že koalici sestavuje vítězná strana. Do úterního odpoledne jsou dohodnuté nebo před dohodnutím koalice v 52 okresních městech. Vítěz voleb se do koalice nedostal v pětině z nich.

HN se zaměřily na uzavřené nebo uzavírající se koalice v okresních městech a spočítaly, kolik z nich obchází vítěze a jaké strany se na tom podílí. Na "obejití" vítěze se podílela velká část stran, které jsou zastoupeny v parlamentu, nejvíce pak lidovci, ANO a ODS.

Chcete si přečíst celý článek?
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama