Nejpozději do 15 let se počet obyvatel Prahy zvýší podle odhadů zhruba o 150 tisíc. V hlavním městě by tak úměrně mělo přibýt asi 100 tisíc bytů. Jenže výstavba vázne a místo potřebných 6000 bytů ročně získají developeři každý rok povolení v průměru jen pro 3500 bytů. O tom, jak tuto situaci řešit, diskutovali kandidáti na pražského primátora s developery během diskuse Urban Leaders Club, kterou v září uspořádalo vydavatelství Economia.

1,7

milionu obyvatel bude mít podle odhadů Praha v roce 2050.

"V roce 2016 se počet zahájených bytů propadl na 2700, což je historicky nejnižší hodnota od roku 2000. Podobné je to i se stavebními povoleními, jejichž množství se v roce 2017 dostalo na nejnižší úroveň od přelomu století. Získalo je jen 4800 staveb, z toho asi 2500 bytů," uvedl Petr Hána, který pracuje jako seniorní manažer v oddělení nemovitostí a stavebnictví ve společnosti Deloitte.

Jedním z důvodů je, že získat potřebná povolení na bytový dům trvá i více než 10 let. Podle údajů Světové banky je Česko v délce povolovacího procesu na 127. místě na světě. "V Praze je zamrzlých 900 projektů, což představuje 40 tisíc bytů. Ty projekty jsou připravené, ale nic se s nimi neděje," upozornil během diskuse kandidát na pražského primátora za ODS Bohuslav Svoboda.

Economia Urban Leaders Club

Diskuse kandidátů na pražského primátora, která se věnuje územnímu rozvoji hlavního města Prahy.

Akci v září už podruhé uspořádal mediální dům Economia.

Debaty se účastnili i developeři, architekti a další odborníci, kteří zasedli v publiku.

Odborníci se shodují, že v Praze proces brzdí nedostatečná spolupráce mezi magistrátem a městskými částmi. Zatímco do roku 2003 existoval v metropoli jeden stavební úřad, dnes jich je 22 pro každou městskou část. Ty také platí jejich fungování, i když podle zákona tyto úřady spadají pod stát.

"Způsobuje to neuvěřitelný problém. Starostové vidí jen své dílčí zájmy a neřeší, co je výhodné pro celou Prahu," podotkl Jiří Řezák, architekt z ateliéru Qarta architektura, který akci moderoval.

Stejný názor zastává i Marcel Soural, předseda představenstva developerské firmy Trigema, který se debaty účastnil jako divák. "Současný stav vede k systémové podjatosti. Obávám se, že rozhodování úředníků o povolení stavby tak není nezávislé a podléhá vlivu místních politiků," řekl Soural.

Jak vidí kandidáti na primátora budoucnost metropole?

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaký je pohled kandidátů na pražského primátora na centralizaci a digitalizaci stavebního řízení?
  • Je podle nich potřeba odblokovat stavební uzávěry v různých částech města?
  • A jak vnímají současný Metropolitní plán?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se