reklama
reklama
17. 8. 2018 | poslední aktualizace: 17. 8. 2018  16:57

Nejvíce úrazů si v práci přivodí čtyřicátníci. Kritický den je pondělí a čas kolem desáté dopoledne

Pracovní úrazy se v Česku nejčastěji stávají čtyřicátníkům, nejohroženější skupinou jsou ale dvacetiletí zaměstnanci. Vyplývá to ze statistik Státního úřadu inspekce práce. Zatímco dvacetileté pracovníky ohrožuje především nezkušenost, pro čtyřicátníky je nebezpečná hlavně profesní slepota a rutinérství.
rn
Pracovní úraz, ilustrační foto
Pracovní úraz, ilustrační foto
autor: Bureau Veritas

Za rok se ve firmách v Česku stane přes 47 tisíc úrazů. Přispívá k tomu jak slabý dohled na dodržování předpisů, tak neúčelně investované peníze do ochrany zaměstnanců i špatně nastavený systém bezpečnosti práce.

„Čtyřicátníci patří ve fabrikách, na stavbách i průmyslových provozech ke zkušeným rutinérům. Dostali se do věku, kdy je nejvíc ohrožuje profesní slepota, klesá jim soustředěnost při práci a naopak roste pocit mazáctví. Nejzrádnější jsou pro ně rutinní a stále se opakující pracovní úkony například na montážních linkách. Tito zaměstnanci jsou z populačně silných ročníků, a proto je u nich statisticky nejvyšší počet pracovních úrazů. Reálně jsou ale nejrizikovější skupinou dvacátníci. Muže nejvíc ohrožuje ‚macho‘ styl, frajeřina, zbrklost a ženy zase slabá znalost rizik při práci,“ upozorňuje poradce pro bezpečnost práce v průmyslu Lubomír Winkler ze společnosti Ardon Safety.

Neznalost rizik potvrzuje bolestivá zkušenost dvaadvacetileté Vlaďky z Bulharska. Nedopatřením strčila prst do lisu ve chvíli, kdy bylo ovládání stroje přepnuté na dvouruční režim. Způsobila si tak zhmožděninu prstu s následkem trvalé imobility kloubu. „Vůbec jsem nevěděla, že je to tak nebezpečné. Přepínat lis zpátky na jednoruční režim jsem neuměla a tohle bylo rychlejší. Jednou rukou jsem mačkala a druhou vyndávala věci z lisu, ve kterém mi pak zůstal prst,“ líčí mladá žena.

Podle školitele bezpečnosti práce Petra Kaňky z inspekční společnosti Bureau Veritas se lidem stane nejvíc úrazů v prvních dvou letech od nástupu do zaměstnání. Z poloviny případů se to týká nováčků a mladých lidí, mezi které patří i Bulharka Vlaďka. „Nutno říci, že pochybení bylo také na straně mistra, který dovolil provoz lisu v tomto režimu. Druhé selhání bylo v oblasti vnitřních norem zraněné a lehkovážnosti, se kterou k práci přistupovala,“ říká odborník na bezpečnost práce.

V Česku se každoročně stanou desítky tisíc úrazů. Velkou měrou se na nich podílí špatně nastavený systém bezpečnosti práce. „Řada firem utrácí značné částky v rámci povinných nákladů na ochranu zaměstnanců, ale při snižování úrazovosti dosahují smíšených výsledků. Vývoj ochranných pracovních prostředků šel v posledních letech strašně dopředu a bezpečností technici se na tomto trhu přestávají orientovat. Mnoho firem vypisuje tendry, kde je rozhodujícím parametrem pouze nejnižší cena. To vede k snižování kvality a životnosti ochranných pracovních prostředků, k horšímu komfortu a menší ochraně zaměstnanců. Dále to přispívá ke zvyšování nákladů kvůli nemocenským, větší zátěži na logistiku a odpadové hospodářství. A tak namísto úspor firmy prodělávají, protože k nejnižší ceně si nevědomky přikupují opakované výdaje,“ uzavírá Lubomír Winkler.

Autoři: rn
reklama
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama