reklama
reklama
9. 8. 2018 | poslední aktualizace: 9. 8. 2018  00:00

Po kratší rodičovské dovolené pracují ženy na lepších pozicích, ukázala studie ekonomky Pertold-Gebické

 
Markéta Šrajbrová
Markéta Šrajbrová
redaktorka

Před deseti lety nabrala rodičovská dovolená tři různé rychlosti. Čím nižší si rodič vybral měsíční příspěvek, tím déle zůstal s dítětem doma. Změna, která rodinám přinesla více flexibility, se naplno projevila až po letech. Nová studie ekonomky Barbary Pertold-Gebické ukazuje, že průměrná doba, po níž byly matky s dítětem doma, se zkrátila o půl roku. A to vedlo k tomu, že šest až sedm let po porodu měly lepší postavení na trhu práce.

"Ženy, které strávily na rodičovské dovolené kratší dobu, se většinou rychleji zařadí zpět do pracovního procesu a na lepší pozice. Promítá se to i do jejich příjmů," vysvětluje ekonomka s tím, že zkoumané ženy pracují v lépe ohodnocených profesích, v průměru o 530 korun měsíčně. Pertold-Gebická, která vyučuje na Fakultě sociálních věd UK, se ve studii pro institut CERGE-EI zaměřila jen na ženy. Podíl mužů na rodičovské se dlouhodobě pohybuje pod dvěma procenty.

Před reformou rodiče měsíčně čerpali jednotnou částku, a to až do čtyř let věku dítěte. Když šli do práce dřív, v součtu tak dostali od státu méně. Podle studie se délka rodičovské dovolené zkrátila hlavně u žen se základním a středním vzděláním. "Vysokoškolsky vzdělané ženy trávily na rodičovské dovolené relativně krátkou dobu už před reformou. Tolik je neovlivňovalo, že když se vrátí do práce dřív, přijdou o rodičovské příspěvky," popsala Pertold-Gebická.

Chcete si přečíst celý článek?
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama