reklama
reklama
8. 6. 2018 | poslední aktualizace: 10. 6. 2018  07:35

Nezaměstnanost klesla až na tři procenta, je nižší než v Japonsku a na Islandu. Uchazečů o práci je nejméně od července 1997

Úřad práce oznámil, že nezaměstnanost v Česku klesla na 3 procenta. Počet volných míst naopak meziměsíčně i meziročně rostl. Uchazečů o práci bylo ke konci letošního května asi 230 tisíc.
ČTK
ČTK
Nezaměstnanost v Česku v květnu opět klesla, je na 3 procentech - Ilustrační foto.
Nezaměstnanost v Česku v květnu opět klesla, je na 3 procentech - Ilustrační foto.
autor: HN – René Volfík

Nezaměstnanost v Česku v květnu opět klesla z dubnových 3,2 procenta na rovná tři procenta. Oznámil to v pátek Úřad práce ČR. Meziroční pokles byl ještě výraznější, loni v květnu nezaměstnanost činila 4,1 procenta. Uchazečů o místa bylo ke konci letošního května zhruba 230 000, což je nejméně od července 1997. Počet volných míst naopak meziměsíčně i meziročně stále rostl.

Nezaměstnanost klesá vytrvale od února. Podle generální ředitelky Úřadu práce ČR Kateřiny Sadílkové by mohl pokles nezaměstnanosti pokračovat i v dalších měsících. "Česká ekonomika nadále roste a pracovní trh ovlivňují i sezonní práce, které už jsou v plném proudu - především ve stavebnictví, gastronomii a cestovním ruchu, zemědělství, zahradnictví, lesnictví, lázeňství či těžbě. Tyto činnosti poběží i v dalších měsících, a nezaměstnanost by tak mohla ještě dále klesat," sdělila Sadílková.

"Míra nezaměstnanosti v ČR je nejnižší nejen v rámci EU, ale i v rámci OECD. ČR vykazuje nižší míru nezaměstnanosti než země jako Japonsko nebo Island," říká ekonom Lukáš Kovanda ze společnosti Cyrrus. "Český trh práce vykazuje historicky rekordní počet pracovních míst. Je však pravda, že na drtivou většinu z nich, přesněji na 87 procent, není třeba maturity. Za poslední rok vzniklo 102 tisíc pracovních pozic, které nevyžadují maturitu, ale jen necelých 7200 pozic, které maturitu vyžadují. I to dokládá, že český trh práce se výrazně přehřívá, a to zřetelně dominantně v segmentu pracovních pozic s poměrně nízkou kvalifikací. To není z hlediska středně- a dlouhodobého rozvoje české ekonomiky žádoucí," dodává Kovanda.

Počet uchazečů o zaměstnání poklesl v květnu oproti letošnímu dubnu o více než 13 000, a ve srovnání s loňským květnem dokonce o téměř 79 000. Z celkových 230 tisíc nezaměstnaných bylo přes 207 tisíc takzvaně dosažitelných, tedy schopných okamžitého nástupu do práce. Počet volných pracovních míst, nabízených prostřednictvím Úřadu práce ČR, naopak oproti dubnu i loňskému květnu vzrostl na přibližně 283 tisíc.

Zájem o nové pracovníky trvá hlavně v technických a dělnických oborech. Zaměstnavatelé hledali třeba dělníky na stavby, pomocníky ve výrobě, montážní dělníky, uklízeče a pomocníky v hotelích, řidiče nákladních aut, svářeče, obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky nebo kuchaře.

Pokles nezaměstnanosti zaznamenaly všechny kraje a okresy v České republice. Nejnižší byl ke konci května podíl nezaměstnaných v Plzeňském a Pardubickém kraji, kde činil shodně 1,9 procenta. Naopak nejvyšší byl v Moravskoslezském kraji, a to 4,8 procenta.

Autoři: ČTK
reklama
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama