Desetitisíce pracovníků bank zprostředkujících úvěry musí nově plnit zkoušky připravované ČNB a ministerstvem financí. Někteří jsou překvapeni náročností zkoušek, až 20 procent bankéřů je nezvládá splnit napoprvé. "Napoprvé jsem přípravu podcenil. Učil jsem se pár dní několik hodin denně, měl jsem tomu dát víc. Ve druhém pokusu jsem byl úspěšný na 86 procent. Zapotřebí bylo aspoň 75," říká Vilém Mádr, manažer pobočkové sítě Equa bank. Zkouška odborné způsobilosti pro zprostředkovatele je povinná pro všechny, kdo chtějí nabízet, prodávat nebo zprostředkovávat spotřebitelské půjčky a hypotéky.

Podstupují ji i manažeři, kteří mají něco společného s půjčkovým byznysem. Doposud pracovníci bank, ale ani nikdo jiný na trhu půjček pro spotřebitele takovou zkoušku skládat nemusel.

Jde o desetitisíce lidí z bank, úvěrových společností, ale také třeba z obchodů s prodejem zboží na splátky. Společnosti, které si certifikaci svých prodejců nepohlídají, se už v prosinci vystavují riziku pokuty od České národní banky ve výši až 20 milionů korun.

Certifikaci prodejců spotřebitelských půjček a úvěrů na bydlení zavedl zákon, aby se i tímto způsobem kultivoval prodej půjček a snížil problém s předlužením některých Čechů.

Zkouška má čtyři varianty, podle druhu úvěru a způsobu jejho prodeje. "Já absolvoval tu kombinovanou, na spotřebitelské úvěry a hypotéky. A kdybych to měl k něčemu přirovnat, tak k ověření znalostí z jednoho předmětu za celý ročník střední školy nebo k lehčí formě Scio testů," říká Mádr.

Náročnost testů překvapila i zkušené bankéře. Rozsah možných otázek se pohybuje mezi 700 až 900, podle zaměření certifikace. Samotný test z nich obsahuje zhruba desetinu. "Zkoušky jsou náročné, protože se týkají nejen samotného prodeje spotřebitelských úvěrů, ale třeba i znalostí o finančním trhu nebo znalostí právních termínů," říká Helena Brychová, gestorka pro vzdělávání České bankovní asociace, která je jedním z dvacítky subjektů, jež od ČNB získaly akreditaci pro provádění těchto zkoušek. V ČBA absolvovalo test kolem osmi tisíc lidí, celkově podle odhadu Brychové desítky tisíc lidí už certifikaci získaly. 

Otázky na certifikaci připravilo ministerstvo financí spolu s ČNB a samotné testy umožňuje dvacítka společností, které k tomu musely získat akreditaci ČNB.

"Test jsem jel napodruhé dělat do Mladé Boleslavi. V místnosti byly nainstalované kamery a všechno dění monitorovali i dohlížející lidé. Dělali jsme ho na tabletu. Každý dostal jednorázový kód,  aby se nemohlo opisovat," popsal průběh zkoušek Mádr.

Otázky pro certifikaci připravilo ministerstvo financí spolu s ČNB

"Složení zkoušky je určitě výchozí předpoklad, že se zlepší odborná úroveň distributorů i celková informovanost klientů o nové úpravě spotřebitelského úvěru. Včetně práv a povinností žadatelů o úvěr. Běžný člověk  by se tedy měl setkávat jen s náležitě proškolenými a přezkoušenými zprostředkovateli, což by mu mělo umožnit se odpovědněji rozhodovat o přijetí půjčky," říká Brychová. Banky jako regulované subjekty za odbornost svých zaměstnanců zodpovídají i nyní, nemusely ji ale prokazovat jako podle této nové povinnosti.

Certifikace zaměstnanců bank a úvěrových firem v posledních týdnech proto nabírá obrátky. I proto, že zhruba pětina kandidátů neudělá test napoprvé.

"Proces certifikace absolvuje zhruba pět tisíc našich poradců. Test dělalo více než tři tisíce zaměstnanců, osmdesát procent úspěšně. Předpokládám, že během léta certifikaci zvládnou všichni," říká Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny. Podobně je na tom Raiffeisenbank, která certifikaci potřebuje zhruba pro 1500 zaměstnanců. Některé společnosti, například Home Credit, hlásí, že certifikaci mají už kompletní.

Certifikace zvýší letošní náklady bank a úvěrových společností. Jednotlivý test stojí kolem 800 korun a firmy na přípravu většinou dávají jeden den pracovního volna. U bank s rozsáhlou pobočkovou sítí půjde řádově o miliony korun. Samotná Česká spořitelna odhaduje, že ji certifikace poradců bude stát asi sedm milionů korun.