Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla na 3,2 procenta z březnových 3,5 procenta. Úřady práce registrovaly 242 798 uchazečů o místo, což bylo nejméně od srpna 1997. Loni bylo ve stejném měsíci bez místa 4,4 procenta lidí.

V dubnu se meziměsíčně i meziročně zvýšil počet volných pracovních míst. Údaje ve čtvrtek zveřejnil Úřad práce ČR, analytici podobný vývoj očekávali.

Situace na pracovním trhu podle úřadu práce aktuálně odpovídá jak dlouhodobé situaci, tak ročnímu období. "V plném proudu jsou už i sezonní práce, především ve stavebnictví, gastronomii a cestovním ruchu, zemědělství, zahradnictví lesnictví, lázeňství či těžbě. V dubnu také už naplno běží veřejně prospěšné práce, v jejichž rámci probíhají jarní úklidy veřejných prostranství," uvedla generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková. V následujících měsících by mohla nezaměstnanost ještě mírně klesat, dodala.

Snižovat se stále daří podíl dlouhodobě nezaměstnaných. Zatímco loni v dubnu tvořili ti, kteří byli bez práce déle než rok, 38,7 procenta z celkového počtu nezaměstnaných, letos tento podíl klesl na 33,9 procenta.

Uchazečů o práci bylo v dubnu o 20 810 méně než v březnu a o 84 401 méně než před rokem. Meziměsíční pokles nezaměstnanosti se týkal všech okresů kromě Rokycanska. O více než 20 procent klesla nezaměstnanost na Jindřichohradecku, Svitavsku, Chrudimsku a Písecku. Na Rokycansku stoupla o 1,6 procenta.

Nejnižší nezaměstnanost vykazovaly na konci dubna okresy Rychnov nad Kněžnou a Praha-východ (shodně 1,2 procenta). Naopak nejhorší situace je na Karvinsku, kde míra nezaměstnanosti dosáhla 7,5 procenta. Podíl nezaměstnaných osob stejný nebo vyšší než republikový průměr hlásí 31 regionů.

Úřady práce evidovaly v dubnu 267 107 volných pracovních míst, což je o 13 585 více než v březnu a o 108 035 více než před rokem. Na jedno volné pracovní místo připadá v průměru 0,9 uchazeče. Nejvíce (6,1) na Karvinsku a nejméně (0,2) v okresech Pardubice, Praha-východ, Tachov a Plzeň-jih.