reklama
reklama
10. 5. 2018 | poslední aktualizace: 10. 5. 2018  16:50

V dubnu bylo bez práce 243 tisíc lidí, to je nejméně od srpna 1997. Klesá počet dlouhodobě nezaměstnaných

Úřady práce registrovaly v dubnu 242 798 uchazečů o zaměstnání. To je nejnižší číslo od srpna 1997. Loni bylo ve stejném měsíci bez práce 4,4 procenta lidí.
ČTK
ČTK
Čtěte více o: nezaměstnanost | úřad práce
Situace na pracovním trhu podle úřadu aktuálně odpovídá jak dlouhodobé situaci, tak ročnímu období.
Situace na pracovním trhu podle úřadu aktuálně odpovídá jak dlouhodobé situaci, tak ročnímu období.
autor: HN - René Volfík

Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla na 3,2 procenta z březnových 3,5 procenta. Úřady práce registrovaly 242 798 uchazečů o místo, což bylo nejméně od srpna 1997. Loni bylo ve stejném měsíci bez místa 4,4 procenta lidí.

V dubnu se meziměsíčně i meziročně zvýšil počet volných pracovních míst. Údaje ve čtvrtek zveřejnil Úřad práce ČR, analytici podobný vývoj očekávali.

Situace na pracovním trhu podle úřadu práce aktuálně odpovídá jak dlouhodobé situaci, tak ročnímu období. "V plném proudu jsou už i sezonní práce, především ve stavebnictví, gastronomii a cestovním ruchu, zemědělství, zahradnictví lesnictví, lázeňství či těžbě. V dubnu také už naplno běží veřejně prospěšné práce, v jejichž rámci probíhají jarní úklidy veřejných prostranství," uvedla generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková. V následujících měsících by mohla nezaměstnanost ještě mírně klesat, dodala.

Snižovat se stále daří podíl dlouhodobě nezaměstnaných. Zatímco loni v dubnu tvořili ti, kteří byli bez práce déle než rok, 38,7 procenta z celkového počtu nezaměstnaných, letos tento podíl klesl na 33,9 procenta.

Uchazečů o práci bylo v dubnu o 20 810 méně než v březnu a o 84 401 méně než před rokem. Meziměsíční pokles nezaměstnanosti se týkal všech okresů kromě Rokycanska. O více než 20 procent klesla nezaměstnanost na Jindřichohradecku, Svitavsku, Chrudimsku a Písecku. Na Rokycansku stoupla o 1,6 procenta.

Nejnižší nezaměstnanost vykazovaly na konci dubna okresy Rychnov nad Kněžnou a Praha-východ (shodně 1,2 procenta). Naopak nejhorší situace je na Karvinsku, kde míra nezaměstnanosti dosáhla 7,5 procenta. Podíl nezaměstnaných osob stejný nebo vyšší než republikový průměr hlásí 31 regionů.

Úřady práce evidovaly v dubnu 267 107 volných pracovních míst, což je o 13 585 více než v březnu a o 108 035 více než před rokem. Na jedno volné pracovní místo připadá v průměru 0,9 uchazeče. Nejvíce (6,1) na Karvinsku a nejméně (0,2) v okresech Pardubice, Praha-východ, Tachov a Plzeň-jih.

Autoři: ČTK
reklama
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
Newsletter  
reklama
reklama
reklama