reklama
reklama
25. 4. 2018 | poslední aktualizace: 25. 4. 2018  13:19

Vodafone je blízko koupi UPC, český trh s internetem to může zásadně změnit. Větší konkurence by mohla snížit ceny připojení

Operátor Vodafone dokončuje akvizici vybraných evropských poboček UPC, které vlastní firma Liberty Global. Obchod se týká i českého UPC. Obchod musí ještě schválit Evropská komise. UPC v Česku poskytuje pevný internet a kabelovou televizi, Vodafone zatím tyto služby nemá a s jejich ziskem na trhu posílí. Pevnému internetu dosud v Česku vládne operátor O2, UPC je internetovou dvojkou.
Jan Úšela
Jan Úšela
redaktor

Vodafone finišuje s obřím obchodem, který zásadně pozmění český trh s pevným internetem pro domácnosti. Podle informací deníku Financial Times britská telekomunikační společnost už za dva týdny dokončí nákup vybraných evropských poboček americké firmy Liberty Global. Ta pod značkou UPC poskytuje internet také více než 600 tisícům Čechů. HN transakci potvrdil i český zdroj blízký jedné ze společností.

Obchod, jehož cena podle odhadu deníku dosáhne 16,5 miliardy eur (412 miliard korun), by se vedle Česka měl týkat také Německa, Maďarska a Rumunska. Spojením Vodafonu s UPC vznikne největší telekomunikační společnost v Evropě, která celkovou hodnotou předčí i dosud dominantní Deutsche Telekom. Právě kvůli posílení na německém trhu Britové UPC kupují.

Pro české spotřebitele je ale podstatnější zprávou, že obchod zřejmě zahýbe s cenami pevného internetu. Vodafone je jediným z tria hlavních českých operátorů, který dosud nemá vlastní pevné internetové přípojky, a s koupí UPC je získá. Vyrovná se tak O2, které trhu s pevným internetem dominuje a část ze svých 1,2 milionu přípojek pronajímá konkurenčnímu T-Mobilu. Stejně jako tyto dvě společnosti tak bude moci začít nabízet nejen mobilní služby, ale i pevný internet a televizi.

Chcete si přečíst celý článek?
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
Newsletter  
reklama
reklama
reklama