reklama
reklama
16. 4. 2018 | poslední aktualizace: 16. 4. 2018  15:40

Německu chybí skoro půl milionu kvalifikovaných lidí. Přichází tak až o 30 miliard eur ročně, ukazuje studie

Německo loni postrádalo téměř 437 tisíc kvalifikovaných pracovníků, zjistil průzkum Institutu německého hospodářství. Toto číslo neustále narůstá, což jde ruku v ruce s nízkou nezaměstnaností. Nynější stav negativně dopadá na ekonomiku, připravuje německou ekonomiku až o 30 miliard ročně, tedy 0,9 procenta hospodářského výkonu.
ČTK
ČTK
Čtěte více o: Německo | ekonomika | práce
Nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců výrazně dopadá i na celou ekonomiku.
Nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců výrazně dopadá i na celou ekonomiku.
autor: Shutterstock

Nedostatek kvalifikovaných pracovních sil připravuje německou ekonomiku až o 30 miliard eur ročně (759 miliard korun), tedy 0,9 procenta hospodářského výkonu. Vyplývá to z nové studie Institutu německého hospodářství (IW).

Zatímco v roce 2011 chybělo německým podnikům zhruba 152 tisíc kvalifikovaných pracovních sil a v roce 2014 o 20 tisíc více, loni už jich postrádaly 437 tisíc. Výrazný nárůst nedostatku kvalifikovaných pracovníků, který jde ruku v ruce s velmi nízkou nezaměstnaností, tak začíná být pro německé firmy velkým problémem.

Jak ukazuje nová studie IW, dopadá nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců výrazně i na celou ekonomiku. "Kdyby se německým firmám podařilo poptávku po pracovních silách pokrýt, stoupl by výkon hospodářství v Německu až o 0,9 procenta neboli 30 miliard eur," konstatuje studie.

Celkový počet zaměstnanců (tmavě modře) v porovnání s volnými pracovními pozicemi bez vhodně kvalifikované pracovní síly (světle modře):
Zdroje: Destatis; Bundesagentur für Arbeit; Institut der deutschen Wirtschaft 

chart

Autoři: ČTK
reklama
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
Newsletter  
reklama
reklama
reklama