reklama
reklama
28. 3. 2018 | poslední aktualizace: 1. 4. 2018  18:56
Mzdy rostly o sedm procent, na průměrných 30 tisíc ale nedosáhne 65 procent zaměstnanců. V nejlépe hodnoceném zaměstnání se výplata blíží 200 tisícům

Mzdová mapa: Polovina zaměstnanců má výplatu pod 26 tisíc. Více než Češi berou v tuzemsku Slováci či Rumuni

Z nejnovější statistiky vyplývá, že mzdy v Česku nadále výrazně rostou, zhruba o sedm procent. Přesto 65 procent zaměstnanců pobírá nižší než průměrnou mzdu, medián přesáhl 26 tisíc korun. Ženám loni rostly mzdy rychleji než opačnému pohlaví, přesto rozdíl činí často až sedm tisíc ve prospěch mužů. Jen ve státním sektoru se u některých věkových skupin výdělek vyrovnává. Mzdy rostly rychleji méně vzdělaným, u vysokoškoláků ale medián mzdy poprvé překonal 40 tisíc korun. Mezi nejlépe placená zaměstnání patří řídící letového provozu či vysocí státní úředníci. Nejhorší výplaty dostávají číšníci a uklízeči. Detailní data obsahuje infografika.
Petr Štěpán
Petr Štěpán
editor
Čtěte více o: infografika | mzdy | plat | průměrná mzda
Prodavačky si polepšily v průměru o tisíc korun.
Prodavačky si polepšily v průměru o tisíc korun.
autor: HN – Petr Králík

"Průměrný Čech" by měl mít o sedm procent vyšší mzdu než o rok dříve a přesahovat by měla 30 tisíc korun. Přes 65 procent zaměstnanců ale na takovou mzdu nedosáhne, ukazují nejnovější data ministerstva práce za rok 2017. Medián měsíční mzdy se pohyboval kolem 26 tisíc. Ten označuje "prostřední mzdu", tedy že polovina českých zaměstnanců v roce 2017 brala méně než 26 tisíc a polovina více. V platové sféře, tedy u zaměstnanců placených státem, přesáhl celkový medián 28 tisíc. Soukromý sektor zaměstnává kolem tří milionů lidí, stát 600 tisíc.

Nejrychleji se loni výdělky zvyšovaly u pracovníků ve službách a prodeji (až o 13 procent). Například u prodavačů růst mediánu činil zhruba dva tisíce a v Praze mzda přesáhla 20 tisíc korun, celorepublikově je to 18 tisíc.

V platové sféře se výrazně zvyšovaly platy, například v obraně o 11 procent a medián platu nejvyššího státního úředníka na obraně dosáhl dokonce 103 tisíc korun.

Ženám se loni mzdy zvýšily více než mužům. Rozdíl mezi odměňováním mužů a žen ale zůstává velký, někdy až sedm tisíc korun, a to hlavně v soukromém sektoru. Výjimkou je věková skupina do dvaceti let u lidí placených státem, tam ženy berou výrazně více. V této věkové skupině ale pracují jen stovky lidí.

S vyšším dosaženým vzděláním je vyšší i celková mzda, ovšem u méně vzdělaných lidí je růst mezd rychlejší. Nicméně u vysokoškoláků medián hrubé měsíční mzdy poprvé přesáhl 40 tisíc korun. Naopak u lidí bez maturity a lidí s dokončeným základním vzděláním dosahují výdělky podprůměrných hodnot.

V Česku pracují desetitisíce cizinců, nejvíce je Slováků – přes 60 tisíc. Cizinci obvykle dostávají vyšší mzdy, Slováci o více než dva tisíce korun, více dostávají i Rumuni, těch ale v Česku pracují jen zhruba čtyři tisíce.

Na statistiku výdělků v regionech a podle věkových skupin či vzdělání se podívejte v infografice:

Autoři: Petr Štěpán
reklama
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama