reklama
reklama
15. 3. 2018 | poslední aktualizace: 15. 3. 2018  00:00
Komentář

Oddlužení ano, otázkou zůstává jak

Když statisíce lidí trpících vícečetnými exekucemi raději přijmou hůře placenou práci v šedé zóně, jenom aby se vyhnuli exekutorovi, tak je to velmi špatně i z hlediska ekonomické racionality. Smyslem oddlužení je skutečně nový začátek, aby dlužník vydělával v řádném zaměstnání, žil důstojně a současně oprávněným věřitelům zaplatil tolik, kolik je možné. Stát by se měl proto chytnout za nos a konstruovat celý proces tak, aby dával ekonomicky smysl.
Miroslav Zámečník
Miroslav Zámečník
analytik ČBA

Nejsa právníkem, budu se držet svého řemesla. Předně bych rád poznamenal, že ekonom není sadista. Když statisíce lidí trpících vícečetnými exekucemi raději přijmou hůře placenou práci v šedé zóně nebo rovnou žijí z kombinace dávek a příležitostné práce načerno, jenom aby se vyhnuli exekutorovi, tak je to velmi špatně nejen z humánního hlediska, ale i z hlediska ekonomické racionality. Pro ekonomicky smýšlejícího ekonoma by bylo daleko lepší, kdyby dlužník mohl svoje vztahy s věřiteli civilizovaně uspořádat.

Je rozdíl mezi závazkem, kdy se někdo při vědomí − byť nerozvážně − zadlužil, a dluhem, který přirostl různými vychytralostmi z dílny "šmejdů". Takové pohledávky lze samozřejmě popřít a celý dluh roztřídit do jednotlivých kategorií s rozdílným pořadím daným datem vzniku nebo charakterem a tomu podřídit uspokojování. Insolvenční zákon tyhle principy již zná a s rozdílnou mírou i způsobem uspokojování například při reorganizaci běžně pracuje. Přece známe nejen v Česku, ale i jinde ve světě takový postup, kdy vše jde k soudu "v mašličkách", pečlivě připravené, dluh roztříděný, návrh na to, kolik a za jak dlouho může a má být splaceno. Tak proč ho neaplikovat i u oddlužení chudáků fyzických osob?

Chcete si přečíst celý článek?
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama