Na plachetnici se naučíte zvládnout dva živly − vodu a vítr. Na čerstvém vzduchu v přírodě si užijete spoustu zábavy a radosti z pohybu. Můžete se seznámit se zajímavými lidmi a získat nové přátele nejen v Česku, ale i v zahraničí. S jachtingem lze začít na malých okruhových plachetnicích na českých vodách, pokračovat až k námořním lodím a plavit se po celém světě.

S tímto sportem můžete začít kdykoliv. Pokud však chcete být vrcholovým jachtařem, je to stejné jako u všech ostatních sportů − je třeba se mu intenzivně věnovat již od dětství.

Děti obvykle začínají na malých plachetnicích u nás rozšířených jednoposádkových tříd Optimist a RS Terra nebo dvouposádkových Cadet a RS Feva, případně na windsurfu třídy BIC Techno 293.

Ideální věk pro začátek je šest až deset let. Čím jsou děti větší a starší, tím se zvětšují i jejich lodě. Přecházejí na jednoposádkové třídy Laser 4.7, Laser Radial nebo Evropa a dvouposádkové třídy 420 nebo 29er.Jachting se dá, stejně jako ostatní sporty, provozovat na dvou úrovních − sportovní a rekreační.

Závodní jachting

Rozhodli jste se pro okruhový závodní jachting? Chtějí závodit vaše děti nebo vy sami? V obou případech je nejlepší a nejjednodušší vyhledat ve vašem okolí nějaký jachtklub. Najdete je rozseté kolem všech našich vodních ploch, dokonce i v Praze na Vltavě. Některé kluby disponují vlastními loděmi, které vám mohou zapůjčit. V opačném případě musíte plavidlo zakoupit sami. Pro začátečníka stačí koupit plachetnici starší, Optimist pořídíte i za šest tisíc korun. Nové konkurenceschopné lodě jsou podstatně dražší, jejich cena se pohybuje asi od šedesáti tisíc korun.

V případě, že se děti nebojí a chtějí závodit samy, je pro ně nejlepší začínat rovnou na jednoposádkovém Optimistu. Pokud mají obavy, jsou dobrou volbou dvouposádkové třídy Cadet nebo RS Feva. Tady může starší, zkušenější kormidelník malého nováčka zbavit strachu a také ho něčemu naučit. Později se může rozhodnout, zda zůstane nadále na Cadetu s vyhlídkou, že až bude větší, bude kormidlovat, nebo přejde na Optimist. Na Cadetu smějí závodit děti od sedmi do 17 let, na Optimistu od osmi do 15 let a na RS Fevě od osmi do 18 let.

Lodní třídy

Nejpopulárnější lodní třídou je Optimist, kterých v klubech na všech našich vodních plochách najdete několik set. Optimist se během let stal číslem jedna jako závodní a výuková jednoposádková plachetnice pro mládež po celém světě. Úroveň mezinárodních mistrovství zajišťuje, že špičkoví závodníci často pokračují ve svých úspěších na olympijských soutěžích. Závodění je omezeno věkovým maximem 15 let a optimální hmotností okolo 50 kg. Často se ale setkáte s jachtaři o polovinu mladšími, kteří se na této lodi učí plachtit.

Dvouposádková moderní RS Feva je bezúdržbová loď, která umožňuje závodit dětem na vysoké úrovni. Je vyrobená z odolného třívrstvého PE plastu, má prostorný kokpit a je vybavena genakrem.

Tradiční mládežnická dvouposádková třída pro děti již od 7 do 17 let je Cadet. Původně ji v roce 1947 navrhl Jack Holt jako konstrukci z lodní dýhy s nízkými náklady. Stavba, pojetí a výkon jsou dnes velmi zastaralé, ale mistrovství světa a Evropy na těchto lodích jsou stejně jako závody na mezinárodní úrovni i nadále velmi náročné a české posádky patří stále k širší evropské špičce.

BIC Techno 293 je one design windsurfingová třída, což znamená, že všichni závodníci mají stejné vybavení, které je dodáváno jedním výrobcem. Je tedy zaručeno, že mají všichni stejné podmínky. Surf má hybridní plovák, který umožňuje jak výtlačnou plavbu, tak i jízdu ve skluzu, což je stejný koncept, jako má třeba olympijská třída RS:X.

Tato lodní třída je určena pro mládež od 11 do 17 let a je rozšířena po zemích celého světa. Z této třídy potom závodníci pokračují do všech dalších windsurfingových tříd pro dospělé.

Rekreace na lodi

Chcete-li jen trávit dovolenou s vlastní plachetnicí, nemusíte se vázat na žádný klub. Stačí třeba jen na inzerát zakoupit starší plachetnici, na které můžete poznávat tajemství větru a našich vodních ploch. Za starší jednoposádkové lodě tříd Evropa a Finn či dvouposádkové 420, Fireball, Vaurien nebo Pirát zaplatíte kolem 20 tisíc korun, cena nových se může vyšplhat klidně o řád výš.

Když vás jachting začne bavit natolik, že budete chtít změřit své síly s ostatními, přijeďte se podívat na závody. Ve všech třídách narazíte na partu lidí, kteří vám rádi poradí a pomohou.

Kajutové plachetnice a námořní jachting

Jachtařským začátkem může být i svezení na kajutové plachetnici vašeho známého. Pozval vás na Slapy na jachtu a vy jste strávili příjemný večer na palubě plachetnice u stylové večeře a dobrého vína. Ač se vám to nezdá, i tak může vypadat začátek jachtingu. Navíc na Slapech, Orlíku nebo Lipně najdete i půjčovny, kde si můžete kajutovou plachetnici pronajmout.

Zaujal vás jachting a chcete s ním začít? Na webu Českého svazu jachtingu naleznete potřebné informace včetně kontaktů na jednotlivé kluby či zástupce lodních tříd.

Jedete-li na dovolenou k moři, kde si najmete námořní jachtu s kapitánem, seznámíte se rovnou pro většinu s nejpřitažlivější stránkou tohoto sportu. Začít s jachtingem na námořních plachetnicích není nic těžkého. Nejprve vás několikrát sveze zkušený a potřebnými doklady vybavený kapitán, později můžete vykonat zkoušky a získáte kapitánský průkaz. Poté si už můžete půjčit nebo klidně koupit charterovou plachetnici.

V Česku je jachting velmi rozšířeny? také jako životní styl. Až sto tisíc lidí míří každy? rok na dovolenou na námořní loď do zahraničí, zúčastňují se různých regat, nejčastěji v Chorvatsku. Velmi populární je také trávení volného času na lodi na všech česky?ch přehradách, kde je velká základna turisticky?ch kajutovy?ch plachetnic.