reklama
reklama
3. 10. 2017 | poslední aktualizace: 3. 10. 2017  15:40
Právní poradna: Nařízení změny lékaře zaměstnavatelem

Zaměstnavatel nemůže nutit zaměstnance ke změně odborného lékaře

Dobrý den. Již 20 let navštěvuji odborného lékaře (neurologa) ve městě vzdáleném 60km od domova a od mého pracoviště. Doposud to nikdo neřešil, lékaře jsem si vybrala sama, mám k němu důvěru. Teď mi v práci nechtějí dávat propustku na celý den. Prý si mám najít lékaře v místě bydliště. Ale já, bohužel, místním lékařům nedůvěřuji, mám s nimi špatnou zkušenost. Jedná se o návštěvy pouze 2x do roka. Jezdím sice autem, ale i tak mi vyšetření zabere i s cestou dost dlouhou dobu a bývám po cestě hodně unavená. Kdybych měla využít veřejnou dopravu, budu z domova celý den. Předem děkuji za odpověď.
Mgr. Rudolf Pastorák, advokát, Mašek advokáti, s. r. o.
Lékař, odborný specialista, ilustrační foto
Lékař, odborný specialista, ilustrační foto
autor: archiv

Vážená tazatelko,

zaměstnavatel Vás nemůže donutit ke změně odborného lékaře. Samotný výběr ošetřujícího lékaře je Vaší svobodnou volbou.

Dle ustanovení § 199 zákona č. 262/2006 Sb. (zákoníku práce) ve spojení  s nařízením vlády č. 590/2006 Sb. (bod. 1 Přílohy), kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci, se zaměstnanci poskytne pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout a pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.

V případě, že vyšetření nebo ošetření bylo provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu. Náhrada mzdy nebo platu však v takovém případě přísluší nejvýše za dobu, po kterou by vyšetření trvalo v nejbližším lékařském pracovišti.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že i když Vás zaměstnavatel nemůže donutit ke změně odborného lékaře, musí Vám poskytnout pracovní volno na nezbytně nutnou dobu (tj. včetně dojezdu), ale náhradu mzdy Vám poskytne v takovém rozsahu, jako kdybyste byla na ošetření u nejbližšího lékaře (tj. bez dojezdu).

Pro úplnost dodáme, že zaměstnavatel není v žádném případě oprávněn vyžadovat informace o vyšetření samotném, jeho průběhu či výsledcích a právní předpisy v současné době taktéž neomezují frekvenci jednotlivých návštěv lékaře.

 

reklama
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama